הנריק והאדון שרינג

הכנר חיים טאוב על ידידו הנריק שרינג, לרגל 100 שנים להולדתו של הכנר הנודע.

הכרתי את שרינג בשנות החמישים כשניגנתי בתזמורת פיטסבורג בניצוחו של מנהלה המוסיקלי ויליאם שטיינברג, מי שהכין את התזמורת הפילהרמונית הישראלית לקונצרט הפתיחה עם טוסקניני ב-1936. שרינג הגיע לתזמורת פיטסבורג לנגן את הקונצ'רטו לכינור של אלבן ברג. זו הייתה הפעם הראשונה ששמעתי את הקונצ'רטו הזה. התפעלתי מנגינתו ופלטתי "בראבו" בקול רם. שטיינברג הסתכל עליי ועשה תנועת ביטול: "איזה בראבו?!" למרות זאת חשבתי ששרינג ניגן נפלא. לימים, אחרי שהתקבלתי לפילהרמונית הישראלית ושרינג הגיע לנגן כסולן, התידדנו. בפסטיבל הוברמן ב-1982 היה לי הכבוד לנגן אתו את הקונצ'רטו לשני כינורות של ויוואלדי.

היו לנו הרבה מפגשים ביחד. באחד מהם הבאתי את גיל שחם (שלמד אצלי באותה תקופה) כדי ששרינג ישמע אותו. גיל ניגן לו את הסקרצו טרנטלה של ויניאבסקי. שרינג התפעל ואמר שהבחור, שהיה אז בן 13, יותר מוכשר מאתנו. יחד עם זאת, הוא לקח את הכינור שלו וניגן את כל היצירה מהתחלה עד הסוף כדי להראות איך צריך לנגן את זה. למיטב זכרוני זה היה ביצוע מושלם. יש תיעוד בווידאו של האירוע הזה בארכיון של קול ישראל.

שבת אחת הזמנתי אותו עם המזכירה שלו, שלימים נעשתה אשתו, לארוחת צהריים בביתי יחד עם זוג נוסף, ידידי הקרוב חבר התזמורת רומק רוטנשטיין, גם הוא יוצא פולין, עם אשתו. רוטנשטיין היה גם הוא מיודד עם שרינג. היינו שישה. ידעתי ששרינג אוהב מאוד יין. מזגתי שש כוסות, שרינג קם, הרים את הכוס ואמר: "עכשיו נשתה לכבוד המארחת". מילאתי שוב את כוסו, שרינג קם ואמר: "עכשיו נשתה לכבוד המארח". כך רוקן שתי כוסות, אך בזאת זה לא נגמר. מילאתי לו עוד כוס, והוא אמר: "עכשיו נשתה לכבוד הגברת רוטנשטיין". פתחתי בקבוק שלישי, מילאתי לו כוס רביעית והוא אמר: "עכשיו נשתה לכבוד אדון רוטנשטיין". חשבתי שבזה זה ייגמר, אך אז הוא פנה אליי ואמר: "אתה מארח גרוע!". שאלתי מדוע, והוא אמר: "אתה לא נותן לי יין...". פתחתי עוד בקבוק (למרבה המזל הכנתי מספיק בקבוקים) ומילאתי את כוסו ואת כוסות האחרים. היה לי אז כלב, שרבץ בפינת החדר. שרינג שאל אותי: "מה שמו של הכלב?", "סולי", עניתי. הוא הרים את כוסו ואמר: "עכשיו אנחנו שותים לכבוד סולי!". סיימנו את ארוחת הצהריים והנריק שרינג (אני הייתי אחד הבודדים שהעז לקרוא לו הנריק. מי שפנה אליו בכינוי "מיסטר שרינג", הוא היה קוטע אותו ומתקן: "פרופסור שרינג!") נכנס לסלון, שם היה מונח על הפסנתר הכינור שלי. הוא לא הכיר את הכינור, ובכל זאת לקח אותו והתחיל לנגן. הוא ניגן את כל הקונצ'רטו הראשון של שימנובסקי מהתחלה עד הסוף בלי להפסיק. עמדתי המום ונדהם מהמכונה המשומנת הזאת שמנגנת בלי לפספס צליל אחד!

אחרי שניגנו את הקונצ'רטו של ויוואלדי לשני כינורות בפסטיבל הוברמן, שרינג עלה לבמה לנגן את הקונצ'רטו של צ'ייקובסקי. זובין מהטה סיפר לנו שאחרי שהוא סיים לנגן הוא פלט: "לא טוב!" והיה מאוכזב. מהטה שאל אותו מה לא היה בסדר ושרינג ענה שהוא פיספס שני צלילים. זובין אמר לו שזה בכלל לא חשוב, אף אחד לא שמע את זה, ושרינג השיב: "זה סימן שאני בכל זאת אנושי...".

לשרינג יש הקלטות של שש הסונטות של באך, שהן לפי דעתי מהטובות ביותר שיש. פעם מישהו אמר לו שאלו ההקלטות הכי טובות שיש. שרינג שאל אותו: "האם שמעת את מילשטיין מנגן את שש הסונטות האלה? זה הכי טוב שיש". לדעתי זו גדלות נפש להגיב כך. אני שמעתי את מילשטיין מנגן את שש הסונטות האלה בקונצרט חי בפיטסבורג. יש גם תקליטים עם נגינתו את היצירות האלה. כל אלה ביצועים פנטסטיים. ישה חפץ היה הכנר הגדול מכולם, אך באך לא היה הפורטה שלו. ידוע שמילשטיין היה יכול לחקות כל כנר. פעם ביקשו ממנו לחקות את חפץ. הוא ענה: "אם הייתי יכול לחקות את חפץ הייתי מנגן כמוהו". יש הוצאה של שש הסונטות של באך שהוציא שרינג עם פרשנותו והאצבועים שלו – מאוד מעניין. זו לא פרשנות בארוקית...

שרינג תרם בנדיבותו לפילהרמונית כינור סטרדיווריוס וקשת פיקאט צרפתית יקרה מאוד. הוא היה תורם בהסתר לעזור לכל מיני אנשים נזקקים בארץ וגם תרם ספרייה לצה"ל.

התמזל מזלי לשמוע את שרינג מנגן בקלן בגרמניה חזרה על הקונצ'רטו לכינור של בטהובן וגם את הקונצרט עצמו באותו ערב. לפני הקונצרט נכנסתי לחדרו. הוא עמד וניגן סולמות! הייתי מלא התפעלות. יומיים אחר כך חזרתי ארצה והתקיים קונצרט לנוער של הפילהרמונית. רם עברון, שהנחה את הקונצרט, פגש אותי בפואייה וביקש שאספר לו על הסטרדיווריוס של שרינג שאז ניגנתי עליו בהיותי הכנר הראשי של הפילהרמונית. תהיתי מה פתאום הוא שואל אותי על הכינור. אז הוא סיפר ששרינג נפטר. הייתי המום. יומיים קודם שמעתי אותו מנגן בקלן, אחר כך הוא נסע לקאסל ושם נפטר. מאוד הצטערתי. איבדתי חבר וידיד טוב.

ב-28.07.2018 תקיים "קשת אילון" קונצרט מחווה מיוחד לכנר הנריק שרינג.