זובין מהטה, יוהאן שטראוס: העטלף

חזרה ללוח האירועים

התזמורת הפלהרמונית הישראלית

 • תאריך

  יום ראשון
  06.07.2014
 • שעה

  20:30
 • מקום

  היכל התרבות H
  דיזנגוף 11, תל אביב
 • מחיר

  210-500
המנצח זובין מהטה. צילום: יח"צ

אופרטה בביצוע קונצרטי

"העטלף" (Die Fledermaus) היא אופרטה של יוהאן שטראוס הבן (1825-1899), לברית בגרמנית מאת קרל האפנר וריכרד גֶנֶה. הטקסט קליל והסיפור הומוריסטי. העלילה (מתוארת להלן) מציגה את וינה כעליזה, ססגונית, מלאה בוואלסים ומשקאות משכרים.

מנצח: זובין מהטה

אמן אורח: צביקה הדר

המקהלה הישראלית ע"ש גארי ברתיני בניצוח רונן בורשבסקי

זמרים

אנה סמואיל (רוזלינדה)- סופרן (6,8,10,13/7). שרה ג'קוביאק (רוזלינדה)- סופרן (7,9,11,12/7). חן רייס (אדלה)- סופרן (6,8,10,13/7). אולגה סנדרסקיה (אדלה)- סופרן (7,9,11,12/7). סטלה גריגוריאן (אורלופסקי)- מצו-סופרן. סטפן ריגמר (אייזנשטיין)- טנור (6,8,10,13/7). אריס ארגיריס (אייזנשטיין)- טנור (7,9,11,12/7 ). מרקו ינטש (אלפרדו)- טנור. בועז דניאל (ד"ר פלקה)- בריטון. ניקלס ביורלינג ריגרט (בלינד)- טנור. יורי קיסין (פרנק)- באס בריטון.


תיאור העלילה (סינופסיס) של "העטלף"

דמויות

גבריאל פון אייזנשטיין – ברון.

רוזאלינדה – אשתו.

אדלה – המשרתת של רוזאלינדה.

אידה – אחותה של אדלה.

אלפרדו – זמר טנור שמאוהב ברוזאלינדה.

ד"ר פאלקה – נוטריון.

ד"ר בלינדה – פרקליט.

הנסיך אורלובסקי.

איוון – משרתו של הנסיך.

פראנק – מנהל בית-הסוהר.

פְרוֹש – סוהר.

מערכה ראשונה: בית אייזנשטיין

אדלה, משרתתה של הברונית רוזאלינדה, מקבלת מכתב מאחותה הרקדנית אידה. אידה מספרת במכתב על נשף-מסיכות המתקיים בערב אצל הנסיך אורלובסקי, ומזמינה אותה להצטרף לנשף. היא מציעה שאדלה תשאל לצורך הנשף שמלה ממלתחתה של הברונית, אלא שהברונית רוזאלינדה בכלל אוסרת על אדלה לצאת מן הבית.

בנקודה זו נכנס הברון אייזנשטיין עם פרקליטו, הד"ר בלינדה. הברון זועם על כך שהפרקליט נכשל בניסיונו לצמצם עונש מאסר של חמישה ימים שהושת על מרשו בגין העלבת עובד ציבור, וכי בשל ערעורו הכושל יהיה על מר אייזנשטיין ללכת למחרת היום לכלא לשמונה ימים.

הפרקליט נזרק בזעם מן הבית, ולאחריו מגיע ד"ר פאלקה, הנוטריון, ומזמין את הברון אייזנשטיין אל אותו נשף-מסיכות הנ"ל אצל הנסיך אורלובסקי ("בוא איתי לסעודה"). הוא מציע למר אייזנשטיין להתחפש למארקיז צרפתי. מר אייזנשטיין מקבל את ההצעה והולך לחפש חליפה מתאימה, בהעמידו פנים בפני אשתו כי הוא הולך להתכונן למאסר ("אבוי, לבי כה דואב").

לאחר יציאתו נכנסת רוזאלינדה, וד"ר פאלקה מלשין לה, כנקמה על מתיחה שמתח אותו בחורף שעבר הברון אייזנשטיין (השאיר אותו ברחוב שיכור ורדום בתחפושת עטלף), כי בעלה איננו כלל מכין עצמו לכליאתו מחר, אלא לנשף מסיכות. הוא מציע לה ללכת לנשף המסכות מחופשת לרוזנת הונגריה ולתפוס אותו על חם. רוזאלינדה מקבלת את הרעיון.

ד"ר פאלקה יוצא, ואחריו נכנס אלפרדו, המורה לזמרה. הוא מאוהב ברוזאלינדה, שר לה סרנדה ("היונה שנמלטה") ומתעקש להרים איתה כוס לחיים ("מאושר הוא השוכח") אך היא מסרבת. בשעה זו נכנס מנהל בית-הסוהר, פראנק, כדי לקחת את הברון אייזנשטיין לכלא. מאחר והגבר היחיד שהוא רואה לפניו הוא אלפרדו השיכור, הוא לוקח אותו אתו.

מערכה שנייה: ביתו של הנסיך אורלובסקי

הנשף מתחיל והנסיך מברך את אורחיו. עוד מעט נגלה שאת הנשף כולו ארגן הנוטריון ד"ר פאלקה, כמזימה לנקום בברון אייזנשטיין על אותו לילה מביש בחורף שעבר. כמעט כל הדמויות הגיעו לנשף: המשרתת אדלה שהגיעה באחת משמלות גבירתהּ ומחופשת לשחקנית, אחותה אידה, הברון אייזנשטיין המחופש למרקיז צרפתי, רוזאלינדה המחופשת לרוזנת הונגריה, פראנק מנהל בית הכלא המחופש לאביר צרפתי בשם שאגרן, והנוטריון ד"ר פאלקה.

הברון אייזנשטיין מוצג בפני אדלה המחופשת, והוא מתקשה להחליט אם זו היא המשרתת שלו. ד"ר פאלקה שׂשֹ להפגיש בין רוזלינדה המחופשת לבין בעלה הברון אייזנשטיין (צ'רדש: "צלילים מן הבית"). הוא עדיין אינו יודע שזו אישתו, ובזמן שהם מתמזמזים היא מסלקת שעון יקר מכיסו של הברון, כדי שהחפץ ישמש כראיה לחוסר נאמנותו (דואט השעון: "עיני עומדות להתערפל"). למרות התחפושות, מזהות הדמויות בסופו של דבר זו את זו, ופראנק מלווה את מר אייזנשטיין האמיתי אל הכלא.

מערכה שלישית: הכלא

מנהל בית-הסוהר עודנו מחופש לאביר והוא עדיין בגילופין מהמסיבה, וגם הסוהר פְרוֹש השתכר בהיעדרו של המנהל. הסוהר פְרוֹש מנסה להשתיק את אלפרדו, האסיר-שלא-באשמתו, שמנסה להסביר כי הוא חף מכל פשע. כדי לשחרר את אלפרדו מגיעים אל הכלא אדלה ואחותה אידה, אך פְרוֹש נועל את שתי האחיות בתא.

אז מגיע וד"ר פאלקה, וחושף שהוא זמם וארגן את כל המהומה, כדי לנקום בברון. רוזאלינדה מגיעה כדי לשחרר את אלפרדו, והנסיך אורלובסקי, עם אורחיו, מגיע כדי לתת לתמוך באדלה בנסיונה לשחרר את אלפרדו.

סוף טוב - הכל טוב, וכולם משוחררים, מלבד הברון אייזנשטיין שנשאר בכלא לרצות את העונש בן שמונת הימים.

תאריך פרסום: