פסטיבל ונגרוב - תכנית א'

חזרה ללוח האירועים

מקסים ונגרוב, שירה שקד ותזמורת אקדמיית מנוחין

 • תאריך

  יום שישי
  19.09.2014
 • שעה

  14:00
 • מקום

  היכל התרבות H
  דיזנגוף 11, תל אביב
 • מחיר

  122-354
מקסים ונגרוב. צילום: B Ealovega

פסטיבל ונגרוב הראשון בישראל מתקיים ביוזמתו של מקסים ונגרוב, שמוכר היטב כאחד המוסיקאים הפעילים ביותר בעולם כיום. תכנית הפסטיבל הראשון בתל אביב עומדת בסימן הצדעה למורשת הכינור הגדולה: הצדעה למלחינים שיצירותיהם ינוגנו, ולכנרים הגדולים שנגינתם שימשה השראה למלחינים אלה - אאואר, ברודסקי, סראסאטה, אלברטיני ואויסטרך.

אמנים

מקסים ונגרוב -  כנר, מנצח
שירה שקד - פסנתרנית
תזמורת אקדמיית מנוחין (שוויץ)

מנחה - יוסי שיפמן

בתכנית

אלגר – סונטה לכינור ולפסנתר
פרוקופייב - סונטה מס' 1 לכינור ולפסנתר
צ'ייקובסקי - סרנדה מלנכולית, סקרצו, נעימה, ולס-סקרצו
סן-סאנס - הבאנז, מבוא ורונדו קפריצ'יוזו

מידע על היצירות שבתכנית
תזמורת אקדמיית מנוחין

תזמורת אקדמיית מנוחין

הסונטה לכינור של אלגאר נכתבה בשנת 1918, בהשראה אופטימית מהתקופה של אחרי מלחמת העולם הראשונה. זו השנה שבה חיבר אלגאר גם את חמישיית הפסנתר וגם החל בחיבור הקונצ'רטו הנודע לצ'לו. אלגאר הקדיש את היצירה לידידת המשפחה מארי ג'ושוע. מכתב ההקדשה הגיע ליעדו מספר ימים לפני שמארי ג'ושוע הלכה לעולמה. הסונטה שאמורה להיות מוקדשת לה הפכה ליצירה לזכרה.

הסונטה מס' 1 לכינור ולפסנתר של פרוקופייב היא מסמך קודר ורציני שפרוקופייב התייחס לחלקו במילים "רוח החולפת בין מצבות בית העלמין". לעומת זאת, הפרק השלישי מאופיין בעדנה רומנטית, משום שהוא יועד לסצנת האהבה בבלט רומיאו ויוליה קודם שמצא את מקומו בסונטה. פרוקופייב חיבר את היצירה לכבוד הכנר דויד אויסטרך ולפסנתרן לב אובורין. השניים הכינו את היצירה בהדרכתו, ואויסטרך גם ניגן שני פרקים מן היצירה בלוויתו של פרוקופיב.

ארבע היצירות הקצרות של צ'ייקובסקי מייצגות קשרים שהיו למלחין עם כנרים פעילים בתקופתו, כשהבולט בהם הוא ליאופולד אאואר, מייסדה של אסכולת הכנרים הרוסית הגדולה. יש ביצירות רמזים לקונצ'רטו צ'ייקובסקי, שינוגן בתכנית ב' של פסטיבל ונגרוב (מוצאי שבת).

גם יצירותיו של סן-סאנס החותמות את תכנית הקונצרט הראשון נכתבו לכנרים ידועים, הראשונה לפאבלו סראסטה, מי שהביא את רוח ספרד לאולמי הקונצרטים במאה התשע עשרה והשנייה המבוססת על מחול קובני נכתבה לדיאז אלברטיני כנר שהופיע עם סן סאנס בסיורי קונצרטים.

תאריך פרסום: