בארנבוים נחוש לקדם את השלום

דניאל בארנבוים מנצח על תזמורת דיוואן מזרח-מערב ב"וולדבונה" בברלין. צילום: אימג'בנק\GettyImages

"כל צד חייב לקבל את העובדה שחלומותיו ושאיפותיו לעולם לא יתגשמו במלואם"

בראיון ל"טלגרף" הבריטי אומר בארנבוים שזו "לא תזמורת של שלום, כי שלום מחייב שצורכי הצדק והביטחון של שני הצדדים ימולאו, ולנגן מוצרט וואגנר לא ממלא את הצרכים האלה".

ברנבוים מדריך את הנגנים בחזרה ב"רויאל אלברט הול" בלונדון. אימג'בנק\GettyImages

בארנבוים מדריך את הנגנים בחזרה ב"רויאל אלברט הול" בלונדון. אימג'בנק\GettyImages

אז מה בדיוק הרעיון שעומד בבסיס התזמורת הזאת, שמאחדת מוזיקאים ישראלים, פלסטינים, מצרים, סורים, ועוד מדינות ערב, ושאת החזרות שלה היא עושה דרך קבע באולם הקונצרטים של לוצרן שבשווייץ. "התזמורת נולדה מתוך האמונה שלי שלעולם לא יהיה פתרון צבאי לסכסוך הזה", אומר בארנבוים. "הסכסוך הזה הוא לא כמו זה שמתחולל בין שתי מדינות עם מחלוקת על עניינים של גבולות, מים או נפט – ושבסופו של דבר יפתר באמצעים צבאיים או מדיניים. כאן יש לנו שתי אומות שכל אחת מהן משוכנעת שיש לה כל הזכויות לחיות על פיסת האדמה הקטנה הזאת, עדיף בלא נוכחותה של האחרת. יש הרבה הבטים של אי-שוויון וא-סימטריה בסכסוך הזה, והגדול שבהם הוא שישראל היא כבר 47 שנים כוח כובש. אבל במובן אחד הסימטריה היא מושלמת: כל צד חייב לקבל את העובדה שחלומותיו ושאיפותיו לעולם לא יתגשמו במלואם".

במצב דברים אפל זה "דיוואן מערב-מזרח" אולי משגרת קרן אור קטנה. "התזמורת הזאת היא כמו ניסוי בתנאי מעבדה על שני עמים שחיים ביחד בקרבה הדדית. הם כאן כדי לעשות דברים ביחד: ליצור מוזיקה וללמוד על האחר. זה יכול להתרחש כי תזמורת מספקת משהו שאין במציאות, וזה –שוויון. כשאתמול בערב עלינו על הבמה לנגן את המערכה השנייה ב'טריסטן ואיזולדה' של ואגנר, כולנו היינו שווים אחד בעיני השני. וזה התנאי הראשון לדיאלוג".

תזמורת הדיוואן, שאותה הקים בארנבוים ביחד עם הוגה הדעות וחוקר הספרות הפלסטיני אדוארד סעיד, קיימת כבר 15 שנים. כשהוא נשאל מה ההישג הגדול ביותר שלה תשובתו מתמקדת בהבט המוסיקלי: "השיפור המדהים ברמת הנגינה. צריך לזכור שכשהתחלנו, 60% מהחברים מעולם לא ניגנו בתזמורת, ורבים מהם אפילו לא ראו תזמורת באולם קונצרטים. וכעבור שמונה שנים בלבד כבר ניגנו בפסטיבל זלצבורג את אחת היצירות הקשות ביותר לביצוע: הווריאציות לתזמורת של שנברג. לא הייתי מאמין שזה אפשרי".

צפו בתזמורת הדיוואן מנגנת את הפינאלה מתוך הסימפוניה מס' 3 "ארואיקה" מאת בטהובן: