הזעם של טוסקניני: מקבץ ציטוטים

"אינך יודע לקרוא? כתוב "!CON AMORE", אז חדל לנגן את זה כמו גבר נשוי!"

מקבץ ציטוטים של המאסטרו הזועף מפי מוזיקאים שעבדו איתו

נגניו של טוסקניני העריכו אותו קודם כל תודות ליושר שלו, המושלם והבלתי-מתפשר. הם העידו עליו שתמיד חשו שהיה אדם לא-מאושר: "תמיד חשנו בתסכולו להגיע לדבר מה מחוץ להישג ידו, חשנו את מצוקתו. אם הביצוע תאם את ציפיותיו, אם כל אחד 'שפך דם', כל נגן היה חש שהוא נושא באחריות לאווירה של קדושה שאי-אפשר לתארה במילים. אז, כאשר משהו היה משתבש, זה גרם לו להתפרץ בלשון שפועלי נמל היו מסמיקים לו שמעו אותה".

"עמוד זקוף, אתה משחק אציל!" טוסקניני שואג על זמר בס בתפקיד "ולטר" מהאופרה לואיזה מילר של ורדי.  צילום: אימג'בנק\GettyImages

"עמוד זקוף, אתה משחק אציל!" טוסקניני שואג על זמר בס בתפקיד "ולטר" מתוך האופרה לואיזה מילר של ורדי. צילום: אימג'בנק\GettyImages

לנגני תזמורתו לאחר ביצוע לסימפוניה של בטהובן:
"אתם הייתם טיפשים, אני הייתי מטופש, רק בטהובן לא היה טיפש!"

"אינך יודע לקרוא? כתוב "!CON AMORE", אז חדל לנגן את זה כמו גבר נשוי!"

לזמר טנור אומלל:
"אלוהים אמר לי כיצד על המוזיקה הזאת להישמע, אך אתה עומד בדרכי!"

על חייו האינטימיים של ורדי בזקנתו, בתשובה למבקר מוזיקה שהרגיז אותו:
"הוא כתב את פלסטף כשהיה בן שמונים, את אותלו כשהיה בן שבעים וארבע; לדעתך, אדם עם עוצמת אופי כזאת היה מוצא את סיפוקו באפס-מעשה ובדיקלום האווה מריה?"

יום אחד בניצוחו על האופרה "לה בוהם", כלל במפתיע אתנחתא בניצוחו וגרם לכניסה מוטעית של החצוצרות. הערב כולו היה בסימן נצחון גדול אך טוסקניני היה הרוס. הוא עמד עצוב ליד דלת היציאה, דמות שבורה, ואמר לנגנים היוצאים "אתם תלכו הביתה ותשכבו עם נשותיכם כאילו כלום לא קרה..אך אני - חיי שלי נגמרו...איך אוכל להביט בפניו של איש אחרי זה? אני גמור".