חדשות / זמרת סופרן פוצחת בקריירת ניצוח

הזמרת (והמנצחת) ברברה האניגן עם המנצח והמלחין פייר בולז, ברויאל פסטיבל הול בלונדון. אימג'בנק\GettyImages

זמרת הסופרן הבולטת ברברה האניגן החלה לפתח קריירה שנייה כמנצחת, ונראה כי היא גונבת את ההצגה ברחבי אירופה

ברברה האניגן עם הפילהרמונית של ניו יורק בניצוחו של אלן גילברט

ברברה האניגן עם הפילהרמונית של ניו יורק בניצוחו של אלן גילברט

ברברה האניגן, מהבולטות שבזמרות הסופרן כיום, מצאה שימוש נוסף לידיה וזרועותיה. בגיל 43, החלה לפתח קריירה שנייה כמנצחת, ונראה כי היא גונבת את ההצגה ברחבי אירופה בקביעות, כפי שעשתה לפני כשבוע בקונצרט לשעת לילה מאוחרת עם התזמורת הקאמרית ע"ש מאהלר באולם הקונצרטים K.K.L. כחלק מהפסטיבל לוצרן.

סוג זה של ארגון-מחדש בתחום הקריירה הוא נדיר בקרב זמרים. הטנור הספרדי פלאסידו דומינגו הוא הדוגמא הידועה ביותר לזמר אופרה אשר מנצח באופן קבוע, אם כי בדרך כלל בפיט של האופרה, שם איננו שר. הבריטון הגדול דיטריך פישר דיסקאו שנפטר בשנת 2012, עלה על הפודיום לזמן מה, אך התבלט אך במעט בתפקיד זה.

אך למה לא לעשות את שניהם על במת הקונצרטים? הגב' האניגן איננה רואה כל סיבה לכך, בטענה שלזמרים יש למעשה יתרון על פני מנצח-אינסטרומנטליסט המנצח על תזמורת: הידיים והזרועות חופשיות יותר - כדי לנצח את התזמורת.

"את שרה כמו מנצח", נהגו עמיתים לומר לגב' האניגן על אישיותה המוזיקלית ועל הלכות הבמה שלה, וניתן לראות זאת כאשר היא מנצחת תוך כדי שירה. עמיתים גם אמרו לגב' האניגן שתנועות זרועותיה הן הבעתיות במיוחד, וזה גם מתבטא בניצוחה על יצירות אינסטרומנטליות טהורות: הפתיחה ל"סולם המשי" מאת רוסיני, "Concerto Romanesc" מאת ליגטי "פליאס ומליסנדה" מאת פורה. "זרועותיה נראות נוזליות, כישויות חסרות מרפקים מן הכתף עד פרק כף יד המעלות גלי-צליל מתפתלים, והיא איננה משתמשת בשרביט", אמר אחד מחברי התזמורת.

המנצח סיימון ראטל שהיה המורה הרוחני של הגב' האניגן, שלח אותה למנצח והפדגוג הפיני הנודע יורמה פאנולה, שחזר מפרישתו לפנסיה כדי להדריך אותה. "עבדנו יחד רק שמונה או תשע שנים", אמר מר ראטל, "אך מהר מאוד התברר שהיא אחת מהמוזיקאים הטובים ביותר בסביבה. כשהעלתה את רעיון הניצוח, הופתעתי אך לא פקפקתי. זה נראה דבר רגיל למדי לעשות".

מאחר והגיעה אל הניצוח מאוחר, מתמודדת עכשיו הגב' האניגן עם האתגר של בניית רפרטואר תזמורתי, תוך שמירה על קריירת שירה שוקקת באירופה והרחבתה לצפון אמריקה. אך הגב' האניגן הבוערת ממוזיקליות אומרת שהיא נכנסת לזה לטווח הארוך: "ניצוח הוא עכשיו 20 אחוז מלוח הזמנים שלי," היא מעריכה. "בסופו של דבר זה יהיה 50-50, ולאחר מכן רק אנצח".

צפו בהאניגן מנצחת על הפתיחה מתוך האופרה "האיטלקיה באלג'יר" מאת רוסיני:

\