חדשות / סטרדיווריוס "קבריאק" נמכר ב-1.7 מיליון ליש"ט

הכנרת טמסין וולי-כהן עם כינור סטרדיווריוס "קרויצר". צילום: FACUNDO ARRIZABALAGA

הצלחה למכירה הפומבית המקוונת הראשונה שקיימה חנות כלי המיתר הבריטית הוותיקה

כינור סטרדיווריוס מ-1698 לערך נמכר ב-1.7 מיליון ליש"ט (10,279,413 שקלים) במכירה המקוונת הראשונה שקיימה חנות כלי המיתר הלונדונית הוותיקה J&A Beare. המכירה התקיימה במשך שלושה ימים בסוף אוקטובר, ובנוסף לסטרדיווריוס הוצעו בה למכירה כלים של גואדייניני, ויום, סטריוני וניקולו גליאנו. בסך הכל נמכרו 66% מהמוצגים בסכום כולל של 3.7 מיליון ליש"ט (22,372,841 שקלים).

כינור סטראדיוורי "קבריאק" משנת 1698 נמכר במכירה פומבית מקוונת תמורת 1.7 מיליון ליש"ט

כינור סטראדיוורי "קבריאק" משנת 1698 נמכר במכירה פומבית מקוונת תמורת 1.7 מיליון ליש"ט

בנוסף על קבלת הצעות מחיר ממנויים שנרשמו מראש למכירה הפומבית, הציגה בירז גם את האפשרות של קנייה מיידית, שבה הקונים יכלו לקנות את המוצג במחיר קבוע, כולל מע"מ ואגרת קנייה, ימים אחדים לפני שנפתחה המכירה הפומבית. "המחיר נקבע איפשהו בין ההערכה הנמוכה ביותר לגבוהה ביותר", אמר למגזין "The Strad" דובר החנות. "בבסיס זה נועד לאפשר מכירה מהירה; והמחיר תואם מראש עם המוכר של הכלי. מה גם שלא כל כלי אפשר היה לקנות מראש". בנוגע לכלים היקרים ביותר – החנות יצרה קשר מראש עם הקונים הפוטנציאליים; כדי לעמוד על זהותם ועל הסמכות שיש להם לבצע את הרכישה.
מבין 47 הכלים שהציגה בירז, 16 נמכרו במכירה הפומבית ועוד 12 מבעוד מועד. 21 הכלים שלא נמכרו עד מועד הנעילה, הוצגו למכירה עוד יום נוסף, אחדים מהם במחיר מופחת מזה שהוצע מראש: חמישה נמכרו במועד הזה, ועוד 16 לא נמכרו כלל.
כוכב המכירה היה כמובן כינור "קבריאק" שבנה אנטוניו סטרדיווריוס ב-1689 לערך, בעל גב המורכב משני חלקים ודפנות מעץ אדר (מייפל). הלוח העילי בנוי משני חלקים בוהקים, והחלק התחתון של צד מיתרי הבאס מורכב מכלי אחר מאותה תקופה.
במשך שנים רבות החזיק את הכינור האספן ברני גולדבלט, ולפניו, בין השאר, היה בבעלותו של יצרן הכינורות והסוחר הצרפתי אמיל פרנסה, אוסף "האביזרויטנגר" השווייצי, והרוזן הצרפתי קבריאק, שהעניק לכינור יקר הערך את שמו.