טרנד: כלי נגינה מודפסים במדפסת תלת-מימד

סקסופון שנוצר במדפסת תלת מימד בידי אולאף דיגל

מעצב תעשייתי מציג: סקסופון במדפסת תלת-מימד

אולאף דיגל, מרצה לעיצוב תעשייתי באוניברסיטת לונד שבשוודיה, חשף השבוע סקסופון שנבנה באמצעות מדפסת תלת מימדית. דיגל ערך מדידות על סקסופון אלט רגיל על מנת להכיר את המנגנון של הכלי, קוטר גופו, המרווחים בין החורים וכדומה, והזין את הנתונים שאסף למחשב. בהמשך, הוא השתמש בתערובת של ניילון בתור חומר גלם, והרכיב את הסקסופון מ-41 חלקי "פאזל" שנוצרו בתהליך דבקוק (שבו המדפסת מתיכה את התערובת עד לטמפרטורה הקרובה לנקודת ההיתוך).

סקסופון שהודפס במדפסת תלת מימד

41 חלקי הסקסופון שנוצרו במדפסת התלת-מימד, במהלך תהליך ההרכבה.

"הופתעתי מאד ללמוד עד כמה סקסופון הוא דבר מורכב מבחינה מכנית. זה גרם לי לחשוב האם ניתן יהיה לפשט את המנגנון הזה בעתיד" אמר דיגל, והוסיף שהוא שואף לפתח יכולת להרכיב את חלקי הסקסופון ללא התערבות ידנית - אלא בפעולה אוטומטית בידי המדפסת. כחלק מכך, יהיה צורך להשתמש במדפסת שמסוגלת לעבוד עם סוגים שונים של חומרי גלם - כדי להרכיב את הכריות וכדומה.

הרכבת חלקי ה"פאזל" המודפסים ארכה מספר ימים, דבר שניתן יהיה לייעל בעתיד. משקלו של הסקסופון שנוצר הוא 575 גרם - פחות מרבע ממשקלו של סקסופון האלט הרגיל ששימש את דיגל בתהליך המדידות. כפי שניתן לראות בסרטון ההדגמה שהקליט דיגל, אמנם עוד נותרה עבודה רבה, אך כבר ניתן לנגן על הסקסופון המודפס על אף כמה ליקויים, והוא גם מצלצל לא רע.

אין זו הפעם הראשונה שדיגל יוצר כלי נגינה באמצעות מדפסת תלת-מימד: בשנה שעברה הוא הציג בכנס מקצועי מערכת תופים, גיטרה חשמלית ופסנתר חשמלי שיוצרו בעיקר באמצעות מדפסת כזו. במהלך הכנס איתגר אותו אחד הדוברים לבנות כלי נשיפה שיהיה בנוי כולו מחלקים שנוצרו במדפסת תלת מימדית, ובעקבות זאת פנה דיגל לניסיון לייצר סקסופון. היכולת לייצר כלי נגינה בתהליך אוטומטי מוזילה מאד את עלויות הייצור, משום שהיא חוסכת כוח אדם רב וחומרי גלם יקרים. מחיר הייצור של כלים רבים בייצור תעשייתי זול (אשר מוערך בכמה עשרות בודדות של דולרים) ישפיע מהותית על מחירו הסופי של הכלי, והשפעה זו תורגש בעתיד הקרוב בידי הנגנים המנוסים והחובבים, וכן בידי מתחילים שיזכו בנגישות רבה יותר לאפשרות ללמוד לנגן.