חדשות / המנצח מייקל טילסון-תומאס סילק ילדה ואם מקונצרט

המנצח מייקל טילסון תומאס. צילום: יח"צ

אחרי שנשים בכיסוי ראש סולקו מאולם הקונצרטים, כפי שדיווחנו כאן, עתה הגיע תורן של הילדות. בשבוע שעבר נוספה לביצוע של ה- New World Symphony לקונצ'רטו השני לפסנתר של ברהמס עוד דרמה, כאשר המנצח מייקל טילסון תומאס הורה לאשה שישבה בסמוך לבמה כשילדה ישובה על ברכיה לעזוב את האולם, מכיוון שלדבריו הן הסיחו את דעתו. הארוע הזה התרחש בין הפרק השני לשלישי בקונצ'רטו, בנגינתו של יפים ברונפמן ב- New World Center.

לדברי אנשים שנכחו במקום הילדה ישנה באותה עת בזרועות אמה מבלי להשמיע קול, והאשה רק ליטפה את ראשה. טילסון תומאס פנה אל האשה ואמר לה שהיא גורמת לו לאבד את הריכוז הדרוש לו. האשה קמה והלכה מהמקום והמופע נמשך.

בסוף השבוע החליט טילסון תומאס לספק את ההסבר שלו לאירוע. בריאיון לתחנת הרדיו הניו-יורקית WQXR הוא הסביר שהילדה "נעה בתזזיתיות מצד לצד על זרועותיה של האם... היא היתה חסרת מנוחה. אני בטוח שהן לא היו מודעות לכך שהדבר בולט לעיני כל הקהל". בריאיון אחר אמר שהוא חשש מהאופן שבו תשפיע התנהגות הילדה על פרק האדג'יו: "הצ'לנית שלנו עבדה כל כך קשה כל השבוע על הסולו שלה. לא רציתי לראות את העבודה שלה יורדת לטמיון", הסביר. לטענתו, הוא כלל לא ביקש מהאם לצאת מן האולם, אלא ביקש ממנה בנימוס ובשקט לעבור למקום פחות בולט, והופתע כאשר ראה שהיא יוצאת מן האולם.

לטילסון תומאס - שמשמש כמנהל האמנותי של התזמורת הזו ושל התזמורת הסימפונית של סן פרנסיסקו - יש עבר ססגוני בכל הקשור להתנהגותו על הפודיום: בנובמבר שעבר הוא זרק מן הבמה של התזמורת הסימפונית בשיקגו סוכריות נגד שיעול לעבר הקהל שהכחכוחים הבלתי פוסקים שלו הפריעו לו לנצח על הפרק הראשון בסימפוניה התשיעית של מהלר; פעם אחרת הטיח מיקרופון שלא עבד כראוי על רצפת מרכז לינקולן בניו יורק; ופעם נוספת עזב בחמת זעם את הפודיום באמצע הביצוע של הסימפוניה החמישית של מהלר כשהוא מותיר את הקהל ואת נגני ה- New World Symphony בלא ניע, עד ששב בחזרה אל הכס.