חדשות / פסטיבל ביירוית נפתח על רגל שמאל

האחיות אווה וקתרינה וגמר עם המצח הגרמני כריסטיאן תילמן. צילום: אימג'בנק\GettyImages

תקלות טכניות וקריאות בוז העיבו על פתיחת פסטיבל וגנר בביירוית

פסטיבל ביירוית, אשר מוקדש ליצירותיו של וגנר, נפתח בצורה כושלת ביום שישי עם האופרה "טנהויזר", בבימויו של סבסטיאן באומגרטן הגרמני, שעלתה לראשונה ב-2011 וכבר מאז זכתה לתגובות שליליות רבות של הקהל והמבקרים כאחד. תחילת הפסטיבל לוותה בתקלות וקריאות בוז לעבר הבמאי, עד שכעבור כחצי שעה הופסקה ההצגה, והצופים נתבקשו להתאוורר בחוץ.

הדברים לא השתפרו בצורה משמעותית גם אחרי ההפסקה המאולצת, ובתום ההצגה הקהל הפגין כנגד הבמאי בקריאות ושריקות בוז. הסיבה למחאה הייתה הפרשנות המודרנית, שלדעת רבים אין דבר בינה ובין כוונותיו המקוריות של המלחין.

פתיחת הפסטיבל הינה אירוע נוצץ, המתכבד בנוכחותם של בני האליטות החברתיות והפוליטיות הגרמניות. המונים זורמים לתיאטרון, שנבנה לפי תכניות של וגנר עצמו, כדי לראות את השמנה והסלתה המגיעים בטור אינסופי של לימוזינות, ומקודמים בברכה על השטיח האדום בידי מנהלי הפסטיבל ונינותיו של המלחין. על רקע זה, היעדרותה של ה"וגנריאנית" האדוקה, הקנצלרית אנגלה מרקל שנעדרה מן הפתיחה לראשונה זה שנים רבות, הייתה בולטת במיוחד.

השנה הפסטיבל אינו מעלה אף הפקה חדשה. אמנם הכרטיסים עדיין זוכים לביקוש גבוה, עם רשימת המתנה המגיעה ל-10 שנים, אך עדיין ניכר שהקהל מאוכזב מהגישה האמנותית של הנינות קטרינה ואווה וגנר, המופקדות על המדיניות של הפסטיבל.