הטנור קרלו ברגונצי הלך לעולמו בגיל 90

הטנור קארלו ברגוני עם הסופרן אנג'לס גולין. פברואר 1970. אימג'בנק/Gettyimages

קרלו ברגונצי, הנחשב לאחד מגדולי הטנורים הורדיאניים של כל הזמנים, הלך לעולמו ואחריו קריירה ארוכה ומוצלחת להפליא. ברגונצי זכה למוניטין בשל התחכום בפרשנויות המוזיקליות שלו ובשל קולו שהיה בעל גוון טבעי אך מעודן. הוא נפרד מעולם האופרה ב-1996, והבטיח לעצמו מקום מכובד בתולדות המוזיקה.

 קארלו ברגונצי עם דיטריך פישר דיסקאו

קארלו ברגונצי עם דיטריך פישר דיסקאו

ברגוצי נולד באיטליה לאב גבן בשנת 1924, והתחיל את לימודי המוזיקה בגיל 14 כזמר בריטון. בזמן מלחמת העולם השנייה נפל בשבי הגרמנים ושהה במחנה לאסירי מלחמה, ורק אחרי המלחמה חזר ללמוד. את התפקיד הראשון שלו – פיגארו באופרה "הספר מסביליה" הוא ביצע בגיל 24, ובשנים הבאות הופיע במגוון תפקידים באופרות "דון פסקואלה", "שיקוי האהבה", התפקיד הראשי ב"ריגולטו" ועוד. בהמשך פיתח את קולו וב-1951 הופיע לראשונה כזמר טנור בתפקיד הראשי באופרה Andrea Chénier בתיאטרון פטרוצלי בעיר בארי. באותה שנה החל להכיר לעומק את יצירותיו של ורדי, כשרשות השידור האיטלקית הציעה לו להשתתף בסדרת שידורים לציון 50 שנה למותו המלחין.

בשנת 1953 הופיע ברגונצי לראשונה בתיאטרון לה-סקאלה כשהוא שר התפקיד הראשי באופרה מאס'אניילו של ג'אקופו נאפולי. באותה שנה הופיע ברגונצי גם בלונדון, בתפקיד אלוורו באופרה La Forza del Destino . שלוש שנים מאוחר יותר כבש את בימת המטרופולין שבניו יורק בתפקיד רדמס באופרה באאידה, הפקה שבמסגרתה הוא הופיע יותר מ- 300 פעמים. ב-1963 הוא הופיע לראשונה בתיאטרון חשוב נוסף – קובנט גרדן הלונדוני.

שיא הקריירה הבינלאומית הממושכת שלו הגיע בשנות ה-60 עד ה-80, כשהוא שר את מיטב הרפרטואר האיטלקי על הבמות החשובות בעולם, לצד הדיוות של אותה התקופה, כגון מריה קאלאס, ג'ואן סאת'רלנד ועוד.

באמצע שנות ה-80 עזב את הבמה האופראית לטובת רסיטלים, וציין את סיום הקריירה שלו בקונצרט פרידה שהתקיים ב-1996 בקרנגי הול שבניו יורק. מאז שר בפני הקהל רק עוד פעם אחת: בתפקיד הראשי בביצוע קונצרטנטי של "אותלו" בקרנגי הול בשנת 2000.

ברגונצי זכה באינספור פרסים יוקרתיים והשאיר אחריו מורשת עשירה של הקלטות. את ימיו האחרונים בילה בעיר בוסטו ונפטר במילאנו לאחר

הטנור קארלו ברגוני עם הסופרן אנג'לס גולין. פברואר 1970. אימג'בנק/Gettyimages

הטנור קארלו ברגוני עם הסופרן אנג'לס גולין. פברואר 1970. אימג'בנק/Gettyimages