חדשות / המנצח ישראל ינון נפטר אתמול במפתיע

ינון, בן 59, התמוטט בעת שניצח על קונצרט בשווייץ

המנצח הישראלי ישראל ינון נפטר ביום חמישי (29.1) במהלך ניצוח על קונצרט בעיר לוצרן שבשווייץ. ינון, בן 59, שמרכז הפעילות שלו היה בגרמניה, התמוטט בעת שניצח על "סימפוניית האלפים" של ריכרד שטראוס בנגינת תזמורת נוער שווייצרית. מועד לוויתו טרם נקבע.

ישראל ינון נולד בישראל, והיה תלמידם של מנדי רודן ושל נעם שריף. הוא ניצח על מספר תזמורות חשובות, ביניהן הפילהרמונית של לונדון, התזמורת הסימפונית של וינה, התזמורת הסימפונית הגרמנית (Deutsches Symphonie-Orchester Berlin) ועוד. אמש צנח מן הפודיום במלוא קומתו לקולות תדהמה וקריאה לעזרה שבאו מן הקהל ומצוות הנגנים. הוא נפטר לפני שצוות עזרה ראשונה הגיע לאולם.

בתו, שיר-רן, פרסמה ברשת הפייסבוק הודעה: "אבא מת כשעשה את הדבר שהוא הכי אהב בעולם, ושלו הקדיש את כל כולו - המוסיקה. ברגעיו האחרונים עמד על הבמה וניצח על סימפוניית האלפים של ריכארד שטראוס, ובאמצע הפרק בשם "על הפסגה" התמוטט. פגשנו היום את אחראיי וחברי התזמורת הצעירה שעליה ניצח בלוצרן במפגש שנערך לזכרו. הם סיפרו כמה שהקונצרט היה נפלא והמוסיקה סוחפת עד אותו רגע נורא. אבא מת כשהוא על הפסגה, וכשהוא מאושר. זאת נחמה בעצב הגדול, ההלם והחלל העצום שהשאיר אחריו. אבא היה אדם נפלא, מלא אופטימיות, עשייה, יצירתיות, אכפתיות, אנושיות ואהבה. תודה לך אבא היקר על הכל".

ינון היה בין החוקרים הבולטים של המוסיקה והמלחינים היהודים שנרצחו על ידי הנאצים בשואה. הוא היה הראשון שהקליט את היצירות הסימפוניות של ויקטור אולמן. בהמשך גילה מחדש, חשף והביא לידיעת הציבור את המלחינים האנס קראסה, פאבל האס וארווין שולהוף, שאת חלק מיצירותיהם ניגן בסדרת Entartete Musik של חברת ההקלטות Decca. ב-1991 העלה וניצח ינון בפראג על האופרה "השרלטן" מאת האס.