המלצת השבוע / "ימי מוצארט" באלמא

אולם הקונצרטים "אלמא" בזכרון יעקב. צילום: יח"צ

מרכז האמנויות אלמא מציג תוכנית חגיגית שכולה מוצארט

תכנית ”ההכתרה” (קונצרט הפתיחה של ימי מוצרט באלמא) כוללת שתי יצירות שנכתבו בזלצבורג בתחילת 1779. ב–15 לינואר באותה שנה, חזר מוצרט מנסיעתו העצמאית הראשונה למנהיים ולפאריס. הנסיעה לא השיגה את מטרתה לקבל משרת מלחין ומנצח באחד ממרכזי המוסיקה החשובים. יתר על כך: ביולי 1778 נפטרה אימו של מוצרט בפאריס, ומוצרט חשש מאוד מתגובתו של אביו ליאופולד, שנשאר בזלצבורג וזה זמן רב לא היה מרוצה מהתנהלותו של בנו במשך הנסיעה. אך וולפגנג נהג כנראה בחכמה בכך שהאריך את נסיעתו חזרה בכמה חודשים: הרוחות ככל הנראה נרגעו עוד לפני הגעתו הביתה.

צילום: יח"צ

צילום: יח"צ

אחרי חזרתו קיבל וולפגנג משרה בזלצבורג, וכתוצאה מכך יש לנו יצירות בעלות אופי חיובי וחגיגי במיוחד. בן ה-23 היה בשיאה של תקופה פוריה ביותר, שבה הנסיון שצבר במשך מסעותיו הגיע לביטוי ביצירות מושלמות מבחינה מוסיקלית וריגשית. הסגנון שלו באותה תקופה היה מלא בחידושים, הפתעות וניגודים, שהתמזגו בצורה כל כך טבעית ולכאורה פשוטה שהיה אפשר לראות בבירור: מוצרט הגיע לבגרות.

המיסה בדו מז׳ור (ק. 317) היא אחת מהיצירות המפורסמות ביותר של המלחין. הסולנים, התזמורת והמקהלה מתחלקים באופן שווה בהבעה של הטקסט המוכר. כבר בחייו של מוצרט בוצעה היצירה פעמים רבות בזלצבורג, וינה ובמקומות שונים אחרים. בגלל חגיגיותה השופעת, שימשה המיסה פעמים אחדות בטקסי הכתרה של קיסרי אוסטריה – מכאן השם.

הקונצ׳רטו לשני פסנתרים (ק.365) הוא גם יצירה חגיגית, אך בנוסף לזה מלאת הומור ומדי פעם רכות (במיוחד בפרק השני). הוא נכתב ללא ספק לביצוע עם אחותו של וולפגנג, ננרל, וגם הוא שימש פעמים אחדות לביצועים מאוחרים יותר עם תלמידותיו של מוצרט בוינה. הקונצ'רטו ינוגן בפעם הראשונה בארץ בשני פסנתרי פטישים, מהסוג שמוצרט בעצמו הכיר וניגן עליהם.

איפה: מרכז האמנויות "אלמא", זכרון יעקב.
מתי: ה-21 לינואר, 2016.
כמה: 150 ש"ח.
להזמנות: לחצו כאן או חייגו 04-6301234

תזמורת מוצארט הישראלית עם הסולנים:

אנדראה לורן בראון - סופרן
הדס פארן אסיה - מצו סופרן
מרקוס שפר - טנור
וולפגאנג וירשינג - באס
מלקולם בילסון וצבי מניקר - פסנתר פטישים