צפו / כשהאזעקה מפני הטילים של סדאם לא עצרה את אייזק שטרן

סדאם חוסיין, לצדם של בכירי אש"ף, מנופף להמון באוקטובר 1988. צילום: אימג'בנק/Gettyimages

חמישה שבועות אחרי פרוץ מלחמת-המפרץ גדש הקהל את תיאטרון ירושלים: הכנר היהודי-אמריקאי אייזק שטרן הגיע לביקור בלתי מתוכנן בישראל, כמחווה של סולידריות עם תושבי המדינה המופגזת, על-אף הסיכון שבדבר. התזמורת הפילהרמונית הישראלית, שביטלה באותה תקופה את כל הקונצרטים שלה עקב המתקפה על העורף הישראלי, התכנסה לראשונה מאז פרוץ המלחמה כדי ללוות את שטרן תחת ניצוחו של זובין מהטה.

הדאגה באולם היתה רבה, שכן באותו ערב עמד לפקוע אולטימטום שהציבה ממשלת ארה"ב בפני סדאם חוסיין, והחשש העיקרי היה מפני האפשרות שהרודן העירקי ישגר טילים כימיים בלתי-קונבנציונאליים אל עבר ישראל. שמונה דקות לפני שעת פקיעת האולטימטום, אזעקה מחרישת אזניים נשמעה באולם, והפריעה במהלך הקונצ'רטו מספר 3 לכינור ולתזמורת של מוצרט.  נגני התזמורת ירדו מהבמה אל מאחורי הקלעים על מנת לחבוש את מסיכות האב"כ, ושטרן ירד מהבמה גם הוא. הוא רצה מאד להמשיך בקונצרט, אך אי אפשר היה להמשיך בנגינת הקונצ'רטו כאשר הנשפנים חובשים מסיכות.

הכנר הוירטואוז לא התמהמה מאחורי הקלעים, ועלה בחזרה לבמה לקול מחיאות הכפיים של הקהל שרובו כבר חבש את המסיכות. הוא החליט לנגן את האדג'יו מתוך הסונטה לכינור מס' 1 בסול מינור של באך, כשברקע עדיין מייללת האזעקה. בסיום הקטע, הקהל עמד על רגליו ופרץ בתשואות, שאליהן הצטרפה צפירת הרגעה. שטרן לא חבש מסיכה, ובהמשך סיפר כי לא האמין שסדאם חוסיין ישגר טילי סקאד לעבר ירושלים, על מסגדיה והאוכלוסיה הערבית הנרחבת המתגוררת בה.

יצחק שטרן במהלך מתקפת טילי סקאד על ירושלים

אייזק (יצחק) שטרן מנגן בפני הקהל בתיאטרון ירושלים במהלך מתקפת טילים במלחמת המפרץ. צילום: אימג'בנק/Gettyimages

באחד הכיסאות שבאולם ישב לא אחר מאשר שר הביטחון משה ארנס. כשהאזעקה נשמעה הוא מיהר אל מחוץ לאולם על מנת לקבל עדכון מאנשי משרדו אודות המתרחש. לאחר דקות בודדות הוא שב פנימה והתיישב ברוגע בכסאו - מה שלימד על כך שאין מדובר על מתקפת סקאדים בעלי ראש-נפץ כימי, והקהל פלט אנחת רווחה.

שטרן חתם את הקונצרט בהדרן מאת קרייזלר, ונסע הישר אל נמל התעופה בלוד, שם עלה על המטוס לביתו שבניו-יורק. צפו בשטרן מנגן למול הקהל החובש מסיכות אב"כ.

לתשומת לבכם: הקטע כולל אזעקה מוקלטת

לתשומת לבכם: הקטע כולל אזעקה מוקלטת