חידוש בסדנה הבינלאומית לאופרה

ג'ון נוריס, מנהלה האמנותי של הסדנה הבינלאומית לאופרה בתל אביב. צילום: יח"צ

במסגרת הסדנה הבינלאומית לאופרה, שמתקיימת כעת בתל אביב עם מנהל אמנותי חדש, תעלה גם ההפקה "השדיים של טריאסט" בפורמט מפתיע וזר למי שמורגלים באולמי הקונצרטים

הסדנה הבינלאומית לאופרה מתקיימת בתל אביב בימים אלה (עד ה-29 ביולי) עם מנהל אמנותי חדש: ג'ון נוריס.
נוריס, יליד ארצות הברית הוא מאמן, מורה לפיתוח קול ובמאי מוערך, המתגורר ופועל בברלין ועובד עם בתי אופרה נודעים בגרמניה, בהם בתי האופרה של ברלין, בוואריה ומינכן; ובקנדה בית האופרה של מונטריאול. בנוסף ביים נוריס כ- 60 הפקות בתחום התיאטרון ומחזות זמר בארצות הברית, אירופה ואסיה.

השנה תעלה הסדנה כמה מופעים, שהמסקרן ביניהם היא האופרה "השדיים של טרסיאס" מאת פולנק - אופרה המבוססת על מחזה בעל אותו שם מאת המשורר הסוריאליסט גיום אפולינר. הסיפור, שנכתב בשלהי מלחמת העולם הראשונה, מסופר בבליל של שפות (צרפתית, עברית ואנגלית), מתרחש בעיר חוף דמיונית ונקטע במפתיע בידי קברט של זמרים אורחים. השילוב החדשני בין הפואטי לשירים פופולריים בולט במיוחד על רקע בליל השפות ומעביר לקהל את המסר: "עשו אהבה, לא מלחמה".

אפולינר כתב בין היתר ספרות פורנוגרפית, שחלקה לא הותרה לפרסום שנים רבות. היצירה חוברה על ידו ב-1917 זו האופרה הראשונה שפולנק כתב, והיא בוצעה באופרה-קומיק בפאריס ב-1947, 30 שנים אחרי שנכתבה.

הקונצרט, או שמא - האירוע, שיתרחש במועדון "רידינג 3" בנמל תל אביב - יועלה כקברט במועדון חשפנות כאשר הקהל יישב קרוב לזירת ההתרחשות.


"הפורמט המקובל כיום", של במה ואולם קונצרטים, אומר נוריס, "לא תמיד עובד. אין פלא שאנשים נרתעים ממנו, הרי השגרה יכולה להיות דבר משעמם למדי. איזו הצדקה קיימת להעלות את אותם המופעים שוב ושוב? לדעתי הקהל מוכרח להיות שותף לעשייה, ויותר מכל להיות מופתע! גם המופע הנ"ל לא יהיה חף מהפתעות".


 

זמר הבריטו האיטלקי מרקו ניסטיקו

זמר הבריטון האיטלקי מרקו ניסטיקו. צילום: יח"צ

"בעונה הנוכחית אנו מקיימים תוכנית ייחודית שאותה אני מפתח בברלין בשש השנים האחרונות, המשלבת טכניקות ווקאליות, עבודת גוף והדרכה מוסיקלית ומנטלית. בכוונתי ליצור שיתופי פעולה עם בתי אופרה ותוכניות אופרה לצעירים באירופה כדי להביא לסדנה בתל אביב את הזמרים המבטיחים ביותר; וכן לפתח קשרי עבודה לזמרים ישראלים המבקשים לפתח קריירה בין לאומית".

הפקה נוספת שתעלה השנה היא "ריגולטו" מאת ורדי עם זמר הבריטון האיטלקי הנודע (שמשמש גם כמורה וכמדריך במקרה הזה) - מרקו ניסטיקו. האופרה "ריגולטו" מאת ורדי, שנכתבה על פי "המלך משתעשע" מאת ויקטור הוגו, הועלתה לראשונה ב-1851 בתיאטרו לה פניצ'ה בוונציה. זו מהאופרות המפורסמות של ורדי כשהאריה לטנור "La donna è mobile" נחשבת לאחת המפורסמות בעולם האופרה.

הסדנה הבינלאומית לאופרה היא פרויקט משותף של עיריית תל אביב יפו ושל העמותה הישראלית לאמנויות האופרה בתמיכת משרד התרבות ומשרד החוץ, ומתקיימת זו השנה ה-29. מטרת הפרויקט היא קידום וטיפוח זמרי אופרה ישראלים לצד קירוב וחשיפת הקהל לאמנות האופרה.

להזמנת כרטיסים חייגו *9066 או 03-5111777 או באתר משרד הכרטיסים "איוונטים"

עריכה: שגיא גרין ושלמה פינקלשטיין