הכינורות היקרים בעולם

מה הוא מחירו של הכינור הטוב בעולם?

מיד לאחר חג הסוכות, צפוי לנחות בשדה התעופה בן-גוריון נוסע בלתי רגיל: כינור הסטראדיווריוס "טריטון", שנבנה בשנת 1730. את הכינור יביא לישראל הכנר הנודע קוליה בלאכר, אשר ינגן עליו את הקונצ'רטו של צ'ייקובסקי, בקונצרט חגיגי שייערך ב-8 באוקטובר בתיאטרון ירושלים. כלי המיתר שיצר אנטוניו סטראדיווארי (1644-1737) נחשבים לטובי הכלים ונמצאים בבעלותם של גדולי הנגנים כיום או מוחזקים על ידיהם בהשאלה. לכבוד האירוע, אספנו את רשימת ארבע הכינורות היקרים ביותר בעולם.

במקום הרביעי: גווארנרי דל ג'זו "אקס-קוצ'נסקי". ערך: 10 מיליון דולר. נבנה בידי: ג'וזפה גווארנרי ב-1741.

הכינור קרוי על שם הכנר פול קוצ'נסקי, שהחזיק בו בתחילת המאה ה-20. בשנת 2009 נמכר הכינור לאיש עסקים רוסי במכירה פומבית, והמחיר, 10 מיליון דולר, היה אז המחיר הגבוה ששולם אי פעם בעולם עבור כינור. הכנר האמריקאי שמכר את הכינור, פרופ' אארון רוזנד, תרם 1.5 מיליון דולר מהתשלום למכון קרטיס למוסיקה.

במקום השלישי: סטראדיווריוס "ליידי בלאנט". ערך: 15.9 מיליון דולר. נבנה בידי: אנטוניו סטראדיוורי ב- 1721.

הכינור קרוי על שמה של ליידי אן בלאנט, נכדתו של המשורר הלורד ביירון, אשר היתה הראשונה להחזיק בו. לצד סטאדיווריוס "המשיח", כינור זה הוא אחד מבין שני כינורות הסטראדיווריוס שהשתמרו במצב הטוב בעולם, מאחר והוא היה מצוי בעיקר בידיהם של אספנים ולא היה בשימוש רב. הכינור קבע שיא עולמי במכירה שנערכה בשנת 2011. הוא נמכר על ידי עמותת המוזיקה ניפון, וזו תרמה את ההכנסות לנפגעי רעידת האדמה והצונאמי ביפן מ-2011. השיא שנקבע במכירה (15.9 מיליון דולר) נשבר כשנה מאוחר יותר.

בשנת 1971 נמכר הכינור באמצעות בית המכירות הפומביות סות'ביס. לכבוד המכירה, הכנר יהודי מנוחין ניגן על הכינור.

במקום השני: גווארנרי דל ג'זו "וייטן". ערך: 16 מיליון דולר. נבנה בידי: ג'וזפה גווארנרי, סביבות 1741.

כינור הגווארנרי דל ג'זו Ex-Vieuxtemps

כינור הגווארנרי דל ג'זו Ex-Vieuxtemps

הכינוי "וייטן" ניתן לכינור זה עקב העובדה שהמלחין ווירטאוז הכינור הבלגי אנרי וייטן החזיק בו במאה ה-19. בהמשך, היה הכינור בחזקתם של יהודי מנוחין, יצחק פרלמן ופנחס צוקרמן. הכינור נשמר במצב שנחשב מעולה, ללא סדקים כלל, חרף העובדה שהוא היה בשימוש לאורך השנים. בשנת 2012 נמכר הכינור לאלמוני שדרש לשמור את מחיר העסקה בסוד. מאוחר יותר, דווח ב"אקונומיסט" כי המחיר ששולם היה 10.5 מיליון פאונד, שהם כ-16 מיליון דולר. הכינור מופקד כיום בידיה של הכנרת האמריקאית אן אקיקו מאיירס.

היקר מכולם: סטראדיווריוס "המשיח". ערך: כ- 20 מיליון דולר (הערכה). נבנה בידי: אנטוניו סטראדיוורי בשנת 1716.

סטראדיווריוס "המשיח"

סטראדיווריוס "המשיח"

הסיבה למחירו הגבוה של הכינור הינה העובדה שהוא בקושי היה בשימוש לאורך 300 השנים מאז שהוא נבנה. הודות לכך, הוא נחשב לסטרדיוואריוס היחיד במצב כמעט חדש. הכינור מוצג כיום במוזיאון לאמנות וארכאולוגיה שבאוקספורד, אנגליה.

בשבוע הבא בירושלים: סטראדיוריוס "טריטון"

הכנר קוליה בלאכר, וכינור הסטראדיווריוס "טריטון" משנת 1730

הכנר קוליה בלאכר, וכינור הסטראדיווריוס "טריטון" משנת 1730

הכנר קוליה בלאכר ינגן בתיאטרון ירושלים על כינור הסטראדיווריוס "טריטון" משנת 1730 בקונצרט חגיגי שייערך ב-8 באוקטובר בשעה 20:00, עם התזמורת הסימפונית ירושלים. בלאכר ינגן את הקונצ'רטו לכינור של צ'ייקובסקי. למידע נוסף והזמנת כרטיסים צלצלו 054-237-7289 או שלחו אלינו פרטים ליצירת קשר, ונציג מטעם התזמורת יחזור אליכם בהקדם:

שם (חובה)

כיצד נוכל ליצור עמך קשר?