הקונצרטמייסטר הבא של הפילהרמונית הישראלית

הכנר היהודי-אמריקני דייויד רדז'ינסקי

דייויד רדז'ינסקי בן ה-28, כנר אמריקני-יהודי, נבחר פה אחד אחרי חמש דקות בלבד של נגינה

התזמורת הפילהרמונית הישראלית בחרה השבוע בדייוויד רדז'ינסקי לתפקיד הכנר הראשי שלה. רדז'ינסקי, אמריקאי בוגר התואר לאמנות הכינור במרכז הבינלאומי למוסיקה באוניברסיטת פארק שבמיזורי, הוא יליד קולובמוס שבאוהיו. הבחירה נעשתה אחרי אודישן שנערך לו ביום שישי שעבר, 19 בדצמבר, בתל אביב. רדז'ינסקי ייכנס לתפקידו במרץ 2015.

על תפקיד הכנר הראשי התחרו 30 נגנים, באודישנים שנערכו מאחורי פרגוד. רדז'ינסקי היה בין ארבעה פיינליסטים אחרי שניגן את הקונצ'רטו לכינור של ברהמס ביחד עם התזמורת הפילהרמונית ובניצוחו של המאסטרו זובין מהטה. הוא הוכרז פה אחד על ידי חבר השופטים כמי שזוכה בתפקיד, חמש דקות בלבד מתחילת הנגינה.

"אני עדיין מנסה לקלוט את מה שמתרחש", הוא אמר לכתב העת של אוניברסיטת פארק, "הכבוד הוא כל כך גדול. לא הייתי מצליח בכך ללא העזרה של מורי בן סייביץ' וללא התמיכה של המרכז הבינלאומי למוסיקה".

רדז'ינסקי סיים את לימודיו באוניברסיטת פארק רק בחודש מאי שעבר. הוא זכה בתחרות המוסיקאי הצעיר של התזמורת הסימפונית קולומבוס ל-2001. מאוחר יותר הופיע בוורשה בנגינת סולו עם התזמורת הסימפונית הממלכתית של פולין; וזכה בפרס הראשון לנגינת סולו לבוגרים בתחרות שמקיים איגוד המורים האמריקאי לכלי קשת.
"מהרגע הראשון ששמעתי את דייוויד מנגן, ידעתי שיש לו כישרון יוצא דופן", אמר בן סייביץ', הכנר הישראלי יליד ליטא ומורו של רדז'יסקי באוניברסיטת פארק. "אני כל כך נרגש מכך שהוא זכה להכרה מאמן בינלאומי בדרגתו של מהטה".

צפו בדייויד רדז'ינסקי מנגן את Asturiana מאת מנואל דה פאיה: