נשמע חשוד: באוניברסיטת הרווארד מפתחים גלולה לשמיעה אבסולוטית

צילום מסך מתוך הסרט 'אמדאוס'

פרופ' טאקאו הנש מאוניברסיטת הרווארד טוען כי תרופה למחלת האפילפסיה תוכל לסייע גם לפיתוח שמיעה אבסולוטית. האם הדור הבא של המוזיקאים יהיה רווי בבעלי היכולת הנדירה?

שמיעה אבסולוטית, היכולת לזהות במדויק את גובהו של כל צליל מבלי הצורך להשוות אותו לצליל אחר, הייתה עד היום נחלתם של מעטים: 1 מתוך 100 עד 10,000 בני אדם, לפי מחקרים שונים, מחזיק ביכולת הייחודית. בין ברי-המזל ניתן למנות את מוצרט, מייקל ג'קסון ואווה פיצג'רלד. פיתוח היכולת מחייב את קיומו של מטען גנטי ייחודי, ולרוב חשובה גם הכשרה שמתחילה בגיל מוקדם. אדם שמחזיק בפוטנציאל הגנטי אך לא זכה להכשרה המתאימה בילדותו המוקדמת - פיספס ברוב המקרים את ההזדמנות ולא יהיה בעל שמיעה אבסולוטית.

פרופ' טאקאו הנש מאוניברסיטת הרווארד, מומחה לביולוגיה מולקולרית וביולוגיה של התא, מאמין שאפשר לשנות את זה. הוא עובד בימים אלה על גלולה שתסייע למבוגרים לרכוש שמיעה אבסולוטית ע"י גירוי חלק במוח, גם אם חלון הזמן הרלוונטי להכשרה הזו עבר. "ייתכן שנוטלי הגלולה יוכלו לפתח שמיעה אבסולוטית, ע"י הנעה מחדש של תקופה קריטית בהתפחות המוח" , הוא טוען.

מקור הגלולה הינו בתרופה המשמשת חולי אפילפסיה. בניסוי ראשוני, התרופה ניתנה לקבוצת גברים צעירים בקו הבריאות, אשר מעולם לא רכשו הכשרה מוזיקלית לפני כן. הקבוצה התבקשה לבצע אימוני שמיעה לתקופה של שבועיים, שבסיומה נבחנו על יכולתם לזהות טונים על מנת להכריע האם ההשפעה הייתה משמעותית. לעומתם נבדקה קבוצת ביקורת, שביצעה גם היא את אותם האימונים אך קיבלה תרופת פלצבו.

פרופ' טקאו הנש

פרופ' טקאו הנש. צילום: אוניברסיטת הרווארד, יח"צ.

התוצאות אינן משתמעות לשתי פנים. קבוצת הנבדקים שצרכו את התרופה הצליחה לזהות צלילים במידה גבוהה משמעותית ביחס לקבוצת הביקורת. במאמר שפרסם בכתב העת המדעי frontiersin הוא כותב: "הממצאים מדהימים, מכיוון שעד היום לא היה קיים כל תיעוד למבוגרים חסרי רקע מוזיקלי שהצליחו לרכוש שמיעה אבסולוטית". בשלב זה פרופ' הנש בודק מה השינויים הכימיים שיהיה עליו להכניס בתרופה על מנת להתאים אותה טוב יותר למטרה.

פרופ' הנש מוסיף כי בעתיד ניתן יהיה גם לפתח את המחקר לתחומים נוספים: ניתן יהיה לגרום לכך שהגלולה תסייע למבוגרים לספוג אינפורמציה באותה קלות שבה היא נספגת אצל ילדים מתחת לגיל 7, כך שמבוגרים יוכלו לרכוש בקלות כישורים אשר כיום ילדים בפחות מאמץ, כמו למשל שפות. "אני חושב שאנחנו מתקרבים ליום שבו גם זה יהיה אפשרי, משום שאנו מסוגלים כעת כיום להסביר במידה מפורטת יותר את תהליך ההתפתחות של תאי המוח".