חדשות / מתחרה לבית האופרה של סידני?

הדמייה של בית האופרה החדש של העיר פרת' שבאוסטרליה. צילום: unique8 design studio

שיין או'ריילי תושב העיר פרת' שבאוסטרליה, עבד במשך חמש שנים על חזון לאולם קונצרטים בינלאומי שייבנה כחלק מתכנית הפיתוח של גדת הנהר Elizabeth Quay. או'ריילי פירסם לאחרונה את עיצוביו, המדגישים את מה שהוא מכנה כ"הזדמנות מבוזבזת" לעשות משהו עם הנוף במסגרת התכניות הנוכחיות. "ידעתי שיש שטח קרקע אשר יועד ל-Elizabeth Quay עוד לפני שהציבור ידע, וחקרתי את המורשת הילידית של האזור", הוא אמר לרשת ABC. "ההנחייה הבסיסית הייתה פשוטה מאוד: הוא צריך להתחרות כסמל מול אולמות קונצרטים ובתי אופרה ברחבי העולם, לא רק בסידני".

הדמיית העיצוב המתוכנן של בית האופרה בפרת', שבאוסטרליה.

הדמיית העיצוב המתוכנן של בית האופרה בפרת', שבאוסטרליה.

העיצוב הוא מטאפורה ל"מהי ההרגשה להיות מפוסלים בתוך מוסיקה, בלי לחוות את הצליל", אומר או'ריילי. "התגלמות החיים היא להיות בתוך כלי נגינה, פסל או בתוך משהו שהוא דינמי ומעורר השראה".

תוך ביקורת על ההוצאה המתוכננת של 4 מיליארד דולר על קומפלקס הספורט המתוכנן ב-Elizabeth Quay , עוקץ או'ריילי את הפוליטיקאים: "איש אינו דואג להפוך את פרת' לעיר עתיד בינלאומית. אני מודאג מאוד, כי על שפת הים קיימת ערבוביה של אדריכלות עם פוטנציאל עתידי של שכונות עוני וביזוי דמותה של פרת'. בסופו של דבר אנו מבזבזים כסף מאחר ואיש לא תכנן מראש חזון גדול, ואני חושב שהתכנון הנוכחי מבוסס על שיקולים פוליטיים ולא על חזונות".

העיצוב הרדיקלי משך מהציבור מגוון רחב של תגובות, כשחלק מהן משוות אותו ל"צלי בקר" וחלק מהן ל"דג הקיפודן". עלות הפרויקט נאמדת ב-1.2 מיליארד דולר ואו'ריילי אומר שיהיה מוכן לעבוד שעות ארוכות וקשות כדי לממשו. עם זאת, לא סביר שיתקבל אור ירוק מהפוליטיקאים בשלב זה.