חדשות / דומינגו ונטרבקו יככבו בהפקת "הטרובדור" בפסטיבל זלצבורג

אנה נטרבקו ופלסידו דומינגו בחזרת "הטרובדור" בפסטיבל זלצבורג, אוגוסט 2014. צילום: אימג'בנק\GettyImages

ב-9 באוגוסט יציג פסטיבל זלצבורג את ההפקה מעוררת הציפייה של "הטרובדור" מאת ורדי בכיכובם של אנה נטרבקו והזמר והמנצח הספרדי פלסידו דומינגו.

ההפקה החדשה היא אירוע מיוחד מאוד בזלצבורג, מאחר ו"הטרובדור" לא בוצעה שם מאז 1962 ו-1963, אז ניצח הרברט פון קאראיאן על היצירה עם זמרת הסופרן האמריקנית לאונטין פרייס והטנור האיטלקי פראנקו קורלי. השנה יביים את האופרה הרמאניס אׇלוויס, הידוע בהפקות המודרניות שלו אשר לפעמים משנות את סיפור היצירה. ל"הטרובדור" הכניס הרמאניס תפנית לאופרה בסגנון "לילה מוטרף במוזיאון".

ההפקה מתרכזת באוצֵר-מוזיאון אשר חולם לחיות בתקופת 1500, התקופה בה סיפור היצירה מתרחש במקור. ההפקה מציינת את הפעם השלישית בה נטרבקו מבצעת את תפקיד ליאונורה. הזמרת כבר עשתה כותרות בנובמבר כאשר הופיעה לראשונה בתפקיד זה בברלין. בתקופת ההופעות היא זכתה לביקורות נלהבות מ-איי.ג'יי גודמאן מ"חדשות האופרה" שהצהיר כי "קולה היה מבריק ושופע בטיבו לכל אורך הערב."

מאז שנה שעברה החלה נטרבקו להתרחק מתפקידים קלילים כמו אדינה ב"שיקוי אהבה" מאת דוניצטי ועברה במהירות ליצירות דרמטיות יותר, כולל מספר תפקידים ורדיאניים. במסיבת עיתונאים האחרונה, דיברה נטרבקו על האתגרים בתפקיד לאונורה ואמרה שהעבודה עליו מפרכת מאוד ומונעת ממנה להיות פיזית כפי שהיא בדרך כלל. "עוצמת השירה איננה מאפשרת לי לנוע בחופשיות." היא הוסיפה, כי התפקיד דינמי מאוד מכיוון שהוא מכיל "מעברים ליריים, טרגיים, הרואיים ואפילו קלילים."

ההסתערות הבאה של נטרבקו על הרפרטואר הדרמטי תהיה ב"ארבעה השירים האחרונים" מאת ריכרד שטראוס בברלין ולאחר מכן היא תבצע את תפקיד ליידי מקבת ב"מקבת" מאת ורדי במטרופוליטן אופרה. הסופרנית גם מתכננת לחזור לתפקיד "אנה בולנה" מאת דוניצטי בווינה ובציריך, תפקיד שזיכה אותה בשבחים וכן תשיר את התפקיד הראשי באופרה "איולנטה" מאת צ'ייקובסקי בניו יורק.

בינתיים שר פלסידו דומינגו את 'הרוזן די-לונה' השני שלו. הטנור שהפך לבאריטון שר את 'די-לונה' הראשון שלו בברלין עם נטרבקו, שם זכה אף הוא לביקורות נלהבות. דומינגו היה ידוע היטב בביצוע התפקיד הראשי, מנריקו, בשנות ה-70 וה-80 והביע את אהבתו לתכלילו של ורדי. דומינגו הצהיר במסיבת העיתונאים כי לתכליל "מוסיקה מופלאה." הוא הוסיף, "אף אחד לא היה מסוגל לכתוב לקולות כמו ורדי. לכל ארבע הדמויות הראשיות ב'הטרובדור' יש אריות גרנדיוזיות. "ברגע שדומינגו יסיים את הופעותיו בזלצבורג, הוא ימשיך לשיר תפקידי ורדי, כולל ז'רמון ב"לה טרוויאטה", את התפקיד הראשי ב"מקבת" ואת התפקיד הראשי ב"סימון בוקאנגרה".

"הטרובדור" תבוצע שש פעמים וכל הכרטיסים להופעות כבר נמכרו. ההפקה תועבר בשידור רדיו ב-ORF ביום שבת, ה-9 באוגוסט, התאריך בו תעלה בכורת האופרה. ב-15 באוגוסט היא תשודר בטלוויזיה, בערוץ הטלוויזיה הגרמנית ZDF וכמו כן תועבר באינטרנט באמצעות Medici TV ו-ARTE.