המרגל שניגן לי

הכנר ויקטור טרטיאקוב (אילוסטרציה). צילום: אימג'בנק\GettyImages

סטיב קארל סטיבנסון, כנר אוסטרלי מוערך, שימש במשך שנים כמרגל של הק-ג-ב. כך נחשף במסמכים הקשורים במלחמה הקרה ונחשפים עכשיו

הק-ג-ב, סוכנות הביון הידועה לשמצה של ברית המועצות לשעבר, גייסה אל בין שורותיה את הכנר האוסטרלי סטיב קארל סטיבנסון שירגל עבורה בהונג קונג ובסין, כך התברר ממסמכים של ארכיון הארגון שנחשפו עתה.

זו הפעם הראשונה שבה מתגלה כי אזרח אוסטרלי פעל כאיש מודיעין "לא-חוקי" – סוכן ביון שפעל תחת מעטה כבד של חשאיות. העובדה הזאת מוסיפה ממד חדש למה שהיה ידוע עד כה על מערך הריגול של הק-ג-ב באוסטרליה בתקופת המלחמה הקרה.

על פי המסמכים הקשורים באוסטרליה - שהחזיק ואסילי מיטרוכין מי ששימש כארכיונאי הק-ג-ב וערק למערב ב-1992 – ונחשפו עתה על ידי צ'רצ'יל קולג' בריטניה, סטיבנסון גויס כדי לרגל נגד סין וארצות הברית.

המסמכים של מיטרוכין חושפים כי גם איש העסקים האוסטרלי הנרי פישר, שהיה מעורב בפרשה של גיוס כספים ממפלגת הבאעת העיראקית של סדאם חוסיין ב-1975, שימש כמודיע של הארגון שפעל תחת שם הקוד "קירק".

את סטיבנסון, שנולד להורים ממוצא בולגרי בעיר פרת ב-1947, גייסה ב-1966 סוכנות הביון הבולגרית, שהיו לה קשרי עבודה הדוקים עם הק-ג-ב. מיטרוכין תיאר אותו במסמכיו כ"כנר מוערך" שביקש להיות מוסיקאי מקצועי וזכה להערכה לפחות ממלחין אוסטרלי אחד, ולסיוע כספי מהמועצה האוסטרלית לתרבות.

למרות זאת ב-1973 הסכים הכנר ליטול חלק במבצעים חשאיים של הק-ג-ב. ב-1977 סטיבנסון, שנשא את שם הקוד "אוסקר", כבר היה בקשר עם מחלקה S בק-ג-ב, שהיתה אחראית על הפעלת הסוכנים החשאיים ה"לא-חוקיים".

על פי הרישומים של מיטרוכין ב-1979 סטיבנסון עבר הכשרה יסודית בק-ג-ב ונשלח להונג קונג למשימת ריגול הקשורה בסין, אחת המדינות שאחריה עקבה רוסיה באדיקות. "ב-1980 הוא נסע לסין והצליח להתערות שם, למרות התנאים הקשים. הוא יצר קשרים טובים בהונג קונג ובארצות הברית", כתב מיטרוכין. בין השאר סטיבנסון הצליח לטוות קשרי מודיעין עם אנשי משרד החוץ האמריקאי שהוצבו בקונסוליה בהונג קונג.

מיטרוכין מציין כי סטיבנסון "האמין במרקסיזם-לניניזם ובקשרי הידידות שבין בולגריה לבין ברית המועצות". עם זאת נאמנותו של "אוסקר" נפגמה אחרי שסטניסלב לבצ'נקו, קצין של הק-ג-ב שהוצב ביפן, ערק לארצות הברית. לבצ'נקו ניהל התכתבות סודית עם סטיבנסון וכשהדבר התגלה הוא זומן לברית המועצות ופרש מהשירות בסוכנות הביון.

עם זאת הק-ג-ב העריך את עבודת הריגול שלו, ציין מיטרוכין (שמת ב-2004). על תרומתו של "אוסקר" לארגון אף הוענק לו כינור ג'ורג'יו קורסיני וקשת של גוטפריד סטורם בשווי 3,235 דולר (9,800 דולר של ימינו).