מגזין בידור ופנאי

כל הנושאי הבידור והפנאי החמים ביותר בארץ ובעולם

אבות ובנים

תוכן עניינים

גוגול הותקף שני הצדדים – הליברלים תקפו את ייצוג האיכרים ואת העלאתם על נס של בעלי האחוזות הגנבים (אך הם שוליים ברוסיה מאז ומעולם) וע"י האליטה שזלזלה בו ושאלה איך זה שאוקראיני מטיף לנו מוסר ואומר לנו מה לעשות.

משפט וחוק ברוסיה – משפט אבסולוטי, חוק גמיש.

גוגול מאד נפגע מבילינסקי, כתב מס' טיוטות למכתבי תגובה ולא שלח מעולם. נעלב שאמרו לו שהוא כתב דברים רעים נגד רוסיה. ועל בסיס מה אתה אומר שעם הרוסי אתאיסטי?!

דוסטוייבסקי קיבל עונש מוות על שכביכול הקריא את מכתב בילינסקי בקול רם. ברגע האחרון זכה לחנינה.

רוסיה לאט אלט אחרי מותו של ניקולאי מגיעה למסקנה שהיא מעצמת העל הגדולה בעולם (ניצחון נפולאון 1839). בשנות ה-40 הצנזורה נעשתה יותר קלילה, אבל כמובן שאסור היה לקרוא נפשות מתות (הנפש לא מתה). שמה הראשון היה "הרפתקאותיו של צ'יצ'יקוב".

1848 בתגובה למהפכות אביב העמים ברוסיה השלטון משתנה מקצה לקצה. תקופה שנקראת "7 השנים האפלות" עד מותו של ניקולאי. אסור יותר מ-300 איש בכל אונ', אסור ללמד פילוסופיה, צנזורה קשוחה וועדה שמשגיחה עליה, אסור לגדל זקנים (למורת רוחם של הסלבופיליים), ואז מגיעים לרפורמות הגדולות של המאה ה-19.

אנחנו בתקופת מלחמת קרים החדשה. חולשתה של רוסיה והשלטון הרקוב והמושחת.

אבות ובנים טורגייב

אנחנו באמצע המאה ה-19, 7 השנים האפלות 1848-1855 מותו של ניקולאי. דיכא את המרד בהונגריה, מרוב פחד 7 שנות חייו האחרונות עברו בצורה קשוחה ועם צנזוהר והגבלות נוראיות.הוא פחד יותר מהסלבופיליים, הפרו-מערביים הליברליים היו מעטים במספר יחסית. "השגחה עדינה וצמודה".

היו שמועות שהצאר מחזר אחרי אשתו של פושקין ולכן פושקין קיבל מעמד. בכל אופן לאשתו היה רומן עם ד'ארטס. לצאר היו שפע מאהבות, רקדניות וכו'. בשנות ה-30 לא הייתה אופוזיציה משמעותית וגם ניקולאי היה פחות קפריזי. הצאר מתחיל לחזק את כוחה של הכנסייה האורתודוקסית; בשנות ה-50 סמינר לכמרים בערבית. מיסיונרים שנוסעים לטריפולי וכו' ורוצים דריסת רגל באזור פלשתינה. עם מי נאבקים הרוסים באזור לבנון? צרפת של נפולאון ה-3. הוא מנסה לחזק את ההשפעה הצרפתית באזור, המגינה האופוטרופוסית של נוצריי האזור.

מ-1935 הרוסים מתחזקים בארץ ישראל. אובוף ודיינזי היו הקצינים הרוסי באזור והם גם מיפו במסגרת המחלקה הטופוגרפית. גוגול ובאזילי המיודדים למדו באותה גימנסיה, באזילי הוא ראש המחלקה. מסייע לגוגול לעלות לארץ הקודש.

לרוסיה יש את כנסיית המולד, כנסיית הקבר.. זה הופך למלחמה.. רוסיה כובשת חלק מהבלקן בתור בת ערובה, השליט העות'מאני מתחמק כמה שאפשר וניקולאי מחכה שאוסטרו-הונגריה תיחלץ לעזרתו (הוא עזר לדכא את המרד בהונגריה). בתעמולה הפנימית הקיסר האוסטרו-הונגרי משווק כיהודה איש-קריות. מה לעשות שאף אחד לא שמח שרוסיה התקדמה עד איסטנבול.ברוסיה מנסים קצת להפחית מחשיבותה של המלחמה הזו שמתנהלת בקווקז ובבלקן וקוראים לה מלחמת קרים.11 חודשים נאבקים בפולשים תחת מצור. זו מלחמה מודרנית מצד המערב וארכאית מצד רוסיה. רובים ארוכי טווח – גורמים לפחדנות. עדיף להשתמש בכידון.

הבריטים לא רצו שהרוסים יסכנו את איטליה בים התיכון.

למה הרוסים השתמשו בכדורי תותח עגולים כשכבר הייתה טכנולוגיה חדשה? חשבו שכדור עגול עושה ריקושט.

הרוסים היו בהלם שלא מקבלים אותם בזרועות פתוחות ביגוסלביה (למשל בולגרים). אבל אלה פחדו והעדיפו את התורכים. למה? התורכים לא דיכאו דת, הם היו מושחתים ואפשר היה לקנות אותם ולא הייתה להם צמיתות! הם פחדו מהצמיתות הרוסית. גם הסרבים וגם במונטנגרו. 20 שנה אח"כ הכל השתנה; ביטול הצמיתות.

צפון קווקז – צ'צ'נים וכו'. הם לא הוגדרו כעמים. כדי להגיע לדורם הקווקז הנוצרי (גרוזיה, ארמניה, אזרבאיג'אן) היו צריכים להיכנס לצפון הקווקז. זו מלחמה שנמשכה 40 שנה.

רוסיה מובסת בים השחור ע"י צי בריטי וצרפתי, מסתבכת בבלקן ובקווקז.. הצאר קורא את סיפורי סבסטובול ודורש להרחיק את טולסטוי מסכנה.

ניקולאי מת, אולי מתאבד כי לא רוצה לחתום על הסכם כניעה? ידע שמשאיר לבנו ממלכה במצב גרוע מאד. מה הלקח? רוסיה לא בנויה למלחמה מודרנית. (הראשון שמורה לא לפגוע בפצועים וברופאים – סאלח א-דין). כישלון ענק לרוסים. איך ניקולאי מתאבד? יצא למצעד בפברואר לא לבוש היטב ומת מדלקת ריאות.