חדשות / בארנבוים עוזב את לה סקאלה אחרי תשע שנים

דניאל בארנבוים (יח"צ)

מבקש להתמקד בבניית אקדמיה בברלין עבור נגני תזמורת דיוואן מזרח-מערב

דניאל בארנבוים, המנצח הישראלי ממוצא ארגנטיני, עוזב את האופרה לה-סקאלה במילנו, אחרי תשע שנים בתפקיד המנהל המוסיקלי. החוזה של ברנבוים יסתיים החודש במופע שיכלול ניצוח על "פידליו" של בטהובן, ובביצוע של כמה סונטות לפסנתר – מופע שיפתח השבוע (7 בדצמבר) את עונת הקונצרטים 2015-2014. הוא אמר לסוכנות הידיעות AP כי אלה היו עבורו "תשע שנים נפלאות".

בארנבוים הגיע ללה-סקאלה ב-2005 כמנצח אורח ראשי, וקיבל את התפקיד של המנהל המוסיקלי ב-2011. בו בזמן החזיק בתפקיד המנהל המוסיקלי באופרה הממלכתית של ברלין ובתזמורת דיוואן מערב-מזרח. בלה-סקאלה יחליף אותו בתפקיד המנצח ריקרדו שאיי.

בארנבוים אמר שסרב להמשיך ולהחזיק בתואר מנהל מוסיקלי בלה-סקאלה בשל התחייבויות קודמות, ושהוא פורש עם תחושה של מי שהיה רוצה לעשות עוד עם בית האופרה, אך "ללא תחושת מרירות וגם ללא אשליות. אני חייב לומר את זה בפשטות", הוסיף, "התאהבתי בכל מה שהאזנתי לו כאן", הן מצד התזמורת והן מצד הזמרים והמקהלה. בארנבוים הוזכר לאחרונה גם כמועמד לרשת את סיימון ראטל בפילהרמונית של ברלין.

עתה בכוונתו של המאסטרו להתמקד בפתיחה של אקדמיה למוסיקה עבור נגני הדיוואן בברלין. הוא אמר שלבד מטיפוח דור חדש של מוסיקאים מהמזרח התיכון, הוא מקווה שהאקדמיה החדשה תאפשר קשרים אנושיים שיום אחד יגשרו על העימות האזורי. האקדמיה תיפתח ב-2016 בבניין שאותו תכנן האדריכל הנודע פרנק גרי ומוקם בסמוך לבית האופרה הממלכתי של ברלין.

"אני משוכנע שהדבר היחידי שאנחנו יכולים לעשות הוא ליצור קשרים בין בני אדם, בלי קשר לפוליטיקה, לכן אני משקיע את המאמץ הזה", אמר בארנבוים. "הפוליטיקה לא עובדת, מכיוון שזה עימות בין בני אדם – יש שם שני עמים שלא רוצים לחיות האחד לצד השני". בארנבוים הוסיף שדיבר על העימות המדמם הזה בעת פגישתו עם האפיפיור פרנציסקוס בשבוע שעבר: "דיברנו על הדחיפות הגדולה שבמציאת פתרון".