המשתעלים

הפסנתרן היהודי ארתור רובינשטיין, 1970 בקירוב. צילום: אימג'בנק\GettyImages

"בכל מקום בעולם אנשים עם שפעת הולכים לרופא, בת"א הם באים לקונצרטים שלי!"

התופעה מוכרת לכולם - אתה יושב באולם ומאזין לקונצרט נפלא. ברגע החרישי והקסום ביותר שניתן להעלות על הדעת, חורך את הדממה צלצולו של טלפון טורדני והורס לחלוטין כל שביב של אווירה שהייתה שם.

מה שקורה בין הפרקים עשוי להיות עוד יותר מרגיז - לפעמים זה נשמע כאילו הקהל חטף מתקפת ברונכיטיס כה עזה ומתואמת, עד שנדמה כי זה עניין של מסורת - מחיאות כפיים בסוף היצירה ושיעולים בין הפרקים. התופעה כה נפוצה, שחלק לא קטן מאלה הפוקדים את אולם הקונצרטים בפעם הראשונה, בטוחים שזה אכן המנהג - מי שלא משתעל, לא מכבד את האמן. האיש נתן הרגע את הופעת חייו, ואתה - אינך אפילו עושה את המינימום ומכבד אותו בכמה כחכוחים?

ארתור רובינשטיין המנוח נהג לומר: "בכל מקום בעולם אנשים עם שפעת הולכים לרופא, בת"א הם באים לקונצרטים שלי!" התופעה איננה ייחודית לישראל, אך ישראל היא ללא ספק אחת הטוענות החזקות לכתר.

מוזיקאים מבצעים רבים יותר החלו להביע שאט נפש בקונצרטים, והחלו להבהיר לקהלים שהם מאסו בטלפונים המצלצלים וברעשים המטרידים. אחת התקריות המפורסמות שייכת לפסנתרן והמנצח דניאל בארנבוים, שהפסיק את נגינתו באמצע רסיטל, לאחר שאחת מיושבות השורות הראשונות החליטה לפתוח את עטיפת הצלופן של סוכרייה בצורה איטית במיוחד - "סיימי לפתוח, אחכה לך - אין בעייה!", קרא בארנבוים לקול גלי צחוק של הקהל.

תקרית נוספת, התרחשה בקונצרט של הפסנתרן הגרמני כריסטיאן זכריאס. באמצע נגינת קונצ'רטו לפסנתר של היידן - קטע את האווירה צלצול שהרס את האווירה האינטימית. זכריאס, שלא יכל לעבור על כך בשתיקה, סינן בזעם: "אל תענה, הנח לו לצלצל..."

"לפעמים זה פשוט בלתי נסבל", אמר זכריאס בראיון. "כאשר יש תזמורת גדולה שמנגנת ואתה שומע איזשהו צלצול קטן הרחק-הרחק, זה דבר אחד. אבל כשהמוזיקה נעשית חרישית יותר ויותר, ומגיעה לרגע קסום - ואז הדבר הזה מתחיל לצלצל... וכמובן שהוא איננו מפסיק... ברגעים כאלה אני אומר לעצמי - לא! אנשים צריכים להבין שהמוזיקה חיה במימד אחר לחלוטין. כיבוי הטלפון הנייד הוא המעט שאתה יכול לעשות על מנת לכבד את המוזיקאי שעומד על הבמה".

בנובמבר האחרון, השיא נשבר ככל הנראה: המנצח מייקל טילסון תומס חש מוטרד בשל שיעולים חוזרים ונשנים מכיוון הקהל בקטעים הרגישים ביותר בסימפוניה התשיעית של מהאלר. הוא ירד מהבמה, ועל מה שקרה בהמשך מספר אחד מעדי הראייה:

המנצח מייקל טילסון תומס פונה אל הקהל בקונצרט לזכר לאונרד ברנשטיין בקרנגי הול. צילום: אימג'בנק\GettyImages

המנצח מייקל טילסון תומס פונה אל הקהל בקונצרט לזכר לאונרד ברנשטיין בקרנגי הול. צילום: אימג'בנק\GettyImages

"טילסון-תומס הלך אל מאחורי הקלעים, והופיע במהרה כשבידיו חופן של סוכריות נגד שיעול. הוא השליך אותן בזעם לעבר יושבי השורות הראשונות, עודד את הקהל להעביר אותן הלאה לחבריהם הזקוקים להן, ואמר שהוא מקווה שזה יפתור את בעיית השיעולים".