חדשות / הפרס הגדול בתחרות צ'ייקובסקי 2015

המנצח ואלרי גרגייב

עקב המשבר הכלכלי ברוסיה וצניחת הרובל נצמדים בתחרות הבינלאומית לדולר, וסכום הפרס הראשון בתחרות הקרובה יהיה הגבוה בכל הזמנים

התקציב של תחרות צ'ייקובסקי לכשרונות צעירים בתחום המוסיקה עומד השנה על 300 מיליון רובל, אלא שעם המשבר הכלכלי ברוסיה והתרסקות שער הרובל נאלצו המארגנים להכריז כי הפרס למנצח יוענק בדולרים אמריקאיים, על פי שער החליפין שנקבע ביום ההכרזה על המנצח.

התחרות ה-15 תתקיים השנה בין 15 ביוני ל- 3 ביולי במוסקבה והפרס לזוכה במדליית הזהב שמעניקה התחרות יעמוד על 130 אלף דולר. זה הפרס הגדול ביותר שמוענק לזוכה בתחרות של נגינת מוסיקה קלאסית.

תחרות צ'ייקובסקי הבינלאומית נחשבת לאחד הארועים המשמעותיים בעולם המוסיקה הקלאסית ב-50 השנים האחרונות, ותפשת כהזדמנות משמעותית לנגנים צעירים להביע את עצמם, לפרוץ לתודעת הקהל ולהזניק את הקריירה המוסיקלית שלהם. ברוסיה זה אחד הארועים התרבותיים המשמעותיים, ובכל פעם שהתחרות נערכת במוסקבה – מדינה שלמה עוקבת אחריו.
תחרות צ'ייקובסקי נערכת אחת לארבע שנים. בפעם הראשונה שהתקיימה, ב-1958, התחרו בה בנגינה על שני כלים: פסנתר וכינור; אך החל מהפעם השנייה, ב-1962, התווספה גם הקטגוריה של נגינה בצ'לו, ותחרות בזמרה התווספה ב-1966. בפעם התשיעית שבה התקיימה התחרות, ב-1990, נוספה עוד קטגוריה לבוני כינורות.

הפסנתרן דניל טריפונוב, זוכה מדליית הזהב לשנת 2011 בתחרות הפסנתר ע"ש צ'ייקובסקי לשנת 2011.

הפסנתרן דניל טריפונוב, זוכה מדליית הזהב לשנת 2011 בתחרות הפסנתר ע"ש צ'ייקובסקי לשנת 2011.

בין הזוכים בתחרות לאורך השנים אפשר למנות את הפסנתרנים ואן קליבורן, ולדימיר אשכנזי, מיכאיל פלטנב וגרגורי סוקולוב; הכנרים ויקטור טרטיאקוב, גדעון קרמר, ולדימיר ספיבקוב וויקטוריה מולובה; הצ'לנים דוד גרינגס, נתניאל רוזן, אנטוניו מנסס, נטליה גוטמן ומריו ברונלו; והזמרים ייבגני נסטרנקו, פאאטה בורכולאדזה, יילנה אוברצטובה ודבורה וויט; בין יושבי הראש של חבר השופטים אפשר למנות ענקים כמו דימיטרי שוסטקוביץ' ומסטיסלב רוסטרופוביץ' ובחבר השופטים: ארם חצ'טוריאן, דויד אויסטרך, קז'ישטוף פנדרצקי, מריה קאלאס, שלמה מינץ ורבים אחרים.

ואלרי גרגייב יו"ר חבר השופטים הנוכחי, הבהיר כי בניגוד לדברים שפורסמו בעבר פלאסידו דומינגו לא ישב בוועדת השיפוט לביצוע ווקאלי. הוא כן יהיה נוכח בארוע.