כללי הלבוש החדשים

אישה אפגנית בלבוש מסורתי. צילום: Ahmad Masood

סילוקה מהאופרה של צופה מוסלמית שהסתירה את פניה במטפחת מעורר פולמוס בצרפת

בית האופרה בסטיליה בפאריס

בית האופרה בסטיליה בפאריס

מה מותר ללבוש לאופרה? השאלה הזאת התחדדה בשבוע שעבר אחרי שבני זוג מוסלמים מן המפרץ הפרסי, שבאו לצפות ב"לה טרוויאטה" בבסטיליה בפאריס, וישבו במקומות היוקרתיים ביותר באולם (מחיר לכרטיס: 231 יורו) - התבקשו לעזוב את האולם מכיוון שהאשה סרבה להסיר את כיסוי הפנים שלה.
ז'אן פיליפ טיאיי, סגן מנהל בית האופרה, סיפר שהאשה נכנסה לאולם מבלי שיבחינו שפניה מכוסות, אולם משהדבר התגלה הוא נאלץ לנקוט צעדים, שכן חוק צרפתי, שנכנס לתוקף ב-2011, אוסר על כיסוי הפנים בפומבי. העוברים על החוק עלולים להיכנס בסכום של 150 יורו, ולהישלח לקורס באזרחות. טיאיי סיפר כי שלח סדרן אל האשה. בעלה, שדיבר בשמה, ניאות לעזוב את העולם ולא ביקש החזר על כספו. נדמה כי טיאיי אולץ לנקוט במהלך הזה אחרי שהגיעו אליו תלונות מחברי מקהלת האופרה, שסרבו להופיע לפני אשה שפניה מכוסות.

אך סילוקה של האשה מהבסטיליה מעלה שאלות כלליות יותר בנוגע לקוד הלבוש הנהוג באופרה, באולם ועל הבמה. אפשר להניח שבמלון שהאשה שהתה בו, במסעדות שאכלה בהן, בגלריות ובאתרי התיירות שביקרה בהם, העלימו עין מכיסוי הפנים שלה. רק באופרה נמנע ממנה לעטות מטפחת על פניה. מבקר המוזיקה נורמן לברכט תוהה האם חברי המקהלה היו נוהגים באותה מידה של חומרה ויעילות כלפי צרפתי שמכסה את פניו כדי להסתיר עקבות של ניתוח, למשל. לדבריו, מן המעשה "נודף ניחוח של דעות קדומות שאין לטעות בו; ועולה רמז ברור למתח הבין-הגזעי השורר כרגע בשיח בצרפת".

האומנם לחברי המקהלה יש הזכות לקבוע מי יישב באולם? שואל האתר; האומנם קהל המאזינים מוטרד מאופן שבו לבושים שכניהם, כל עוד זה לא מסיח את הדעת מן המופע?; האם יושבי האופרה מיוחסים יותר מאשר היושבים בכבש המטוס או השוכבים בבתי החולים בנוגע לבחירת שכניהם. האם לקרדינל מותר לחבוש את המצנפת שלו ולחולה אסתמה מותר לעטות את המסכה המגינה על נשימתו בבואם לאופרה? ולסיום האם מסכות, למשל של הקרנבל, אינן בכלל המצאה מערב-אירופית?