האם הכינוי "מאסטרו" מבזה את המקצוע?

המנצחת מארין אלסופ מובילה את תזמורת ג'וליארד בקונצרט בקרנגי הול. צילום: אימג'בנק\GettyImages

תלונתו של מבקר מוסיקה על הדבקת הכינוי מאסטרו לכל מנצח, עורר מלחמת עולם בדאלאס

למי מגיע להתכבד בתואר "מאסטרו" ומיהו פשוט מנצח? ויכוח שהתגלע בעניין זה בין שני מבקרי מוסיקה מדאלאס שבארצות הברית גלש במהירות הרחק מעבר לתחום ההגדרות והטרמינולוגיה אל נושאים כמו תפישות ומסורות מוסיקליות במאה ה-21; ויחס לנשים ופמיניזם - על הפודיום ובעולם האמיתי.

המנצחת ניקול פיאמנט. צילום: יח"צ

המנצחת ניקול פיאמנט. צילום: יח"צ

הכל התחיל ב- 11 ביוני, אז כתב סקוט קנטרל, מבקר המוסיקה של ה"דאלאס מורנינג ניוז" שהגיע הזמן "להניח ל'מאסטרו'", בעיקר אם מדובר במנצח שהוא בן פחות מ-50. "לקרוא לכל מי שאוחז בשרביט בידו 'מאסטרו' גורם לזילות במונח, ממש כמו הקימה האוטומטית של הקהל על רגליו אחרי כל ביצוע - מנהג שפעם היה נדיר ביותר". על עיקרי דבריו חזר בפוסט שהעלה לפייסבוק.

קתרין וומאק, מבקרת המוסיקה של המגזין "D" קראה והתרגזה. במאמר תגובה שפרסמה טענה כי דבריו של קנטרל נועדו אך ורק כדי לעלוב בניקול פיימנט, המנצחת החדשה של של האופרה של דאלאס, ואולי בכלל הנשים המנצחות: "הפוסט הזה נועד למטרה אחת – לבטל את המושג 'מאסטרה', כפי שכונתה בדף לעיתונות שהפיצה האופרה של דאלאס", כתבה וומאק, "אם למר קנטרל יש בעיה עם מינויה של פיימנט למנצחת, אני מצפה ממנו שיכתוב על כך ויסביר מהן, לדעתו, החולשות האמנותיות שבהן היא לוקה".

קנטרל לא נותר חייב. ביום שישי פרסם מאמר שבו הצהיר שאין לו שום בעיה עם מינויה של פיימנט – רק עם השימוש הנפוץ מדי בתואר הכבוד: "השימוש בתואר 'מאסטרה' בהכרזה של האופרה של דאלאס על המינוי אכן עוררה עניין שמטריד כבר זמן רב - והוא השימוש הנפוץ מדי בתואר והדבקתו, למעשה, לכל מנצח".

במאמרה וומאק תקפה את קנטרל גם על האליטיזם שהוא נוקט בהתנגדותו למחיאות הכפיים של הקהל באולם בעת ההפסקות בין פרקים ביצירות סימפוניות: קנטרל התלונן במאמר קודם שמחיאות הכפיים הללו מחבלות באווירה שמשרה היצירה המוסיקלית בכללותה. וומאק כתבה שתלונתו של קנטרל חושפת את "נאמנותו המוחלטת לגישה מיושנת ששייכת לעולם העתיק. בוא נותיר את התפישות של המאה ה-20, בנוגע לטרמינלוגיה ולמנהגים במוסיקה קלאסית, במקומן - בעבר".

"אין לזה כל קשר לאליטיזם", השיב קנטרל. "זה מוזר שחלק מהקהל מוחא כפיים בהפסקות שבין הפרקים וחלק לא". נדמה כי הוויכוח בין שני המבקרים לא הגיע לסופו, וההמשך עוד יבוא.