מדוע מחייבת אוניברסיטת סטנפורד את כל הסטודנטים שלה ללמוד מוזיקה?

אוניברסיטת סטנפורד, יח"צ.

זה קורה באוניברסיטה המדורגת בעקביות כאחת מהמובילות בעולם, ובין בוגריה ניתן למנות את האנשים שהמציאו את גוגל, פייפאל ועוד: בסגל של אוניברסיטת סטנפורד החליטו להחדיר קורסים באמנויות ומוזיקה למערכות-השעות של כלל הסטודנטים. היוזמה הזו נבעה מתוך ידיעה שמנהיגי העתיד צומחים בין כתלי אוניברסיטת סטנפורד, ומתוך הבנה שהבוגרים בשוק העבודה יזדקקו ליותר מאשר מיומנויות תיכנות מרשימות או מומחיות עסקית.

האוניברסיטה עושה מאמץ רציני להעלות את הרמה בנושא האמנויות, וחברי הסגל בטוחים שיש סיבה טובה לכך: "האמנויות מפתחות את הדרך שבה הסטודנטים שלנו חושבים על העולם", אומרים באוניברסיטה. "היא משמשת לפיתוח היצירתיות והדמיון, וזה חידוש מבחינת התפקיד של לימוד אמנויות במאה ה-21". לשם כך האוניברסיטה מתקצבת בהיקף נרחב ביקורי אמנים ומוסיקאים בקמפוסים, וביקורים של הסטודנטים בקונצרטים ובמוזיאונים. זאת, לצד רכישות גדולות של ציוד פדגוגי וחומרי-גלם שיוצרים סביבת לימוד חדשנית, שמפתחת, לטענת הסגל, את כושר ההמצאה והחדשנות בקרב הסטודנטים.

יותר מאלף סטודנטים בחוגים השונים משתתפים בנגינה באנסמבלים, בתזמורות, במקהלות ובלמידה פרטנית. בנוסף לכך, האוניברסיטה הקימה אולם קונצרטים מפואר שנחנך בשנה האחרונה, בעלות של כ- 112 מיליון דולר. בין שאר הפרויקטים, ניתן למנות את הקמתו של מרכז מחשבים משוכלל בעלות גרנדיוזית, להלחנה ועריכת מחקרים במוסיקה ואקוסטיקה. שם מלחינים וסטודנטים עובדים יחד בסביבה ממוחשבת כדי ליצור יצירות חדשות ולחקור.

כשהאוניברסיטה העומדת מאחורי פיתוחים כמו גוגל, אינסטגרם ו-netflix, מחליטה להשקיע בכל הכח בהשפעה על עולם האמנות, ושולחת את הסטודנטים שלה להפוך לבקיאים בעולם המוסיקה, סביר לצפות למהפכות גדולות בתחום. נראה שאנחנו צפויים להיות עדים בשנים הקרובות להמצאות וחידושים שישנו את עולם המוסיקה. קשה לדמיין מה יקרה, וכל שנותר לנו הוא לעקוב באדיקות.