חדשות / מוטי עוזב את האופרה של רומא

ריקארדו מוטי בטקס הענקת פרסי "הנסיך מאסטוריאס" (2011). צילום: אימג'בנק\GettyImages

במכתב שפרסם השבוע הודיע כי המשבר הכלכלי והניהולי לא יאפשר לו להמשיך בתפקידו

ריקרדו מוּטי, המנהל המוסיקלי והמנצח של האופרה של רומא, הודיע ביום ראשון באופן מפתיע על עזיבתו את בית האופרה, אחרי שש שנים בתפקיד. הסיבה לפרישתו, הסביר, היא קשיי המימון, הפגמים בניהול וסכסוכי העבודה הבלתי נגמרים בתיאטרו דל'אופרה של רומא.
במכתב ששלח למנכ"ל בית האופרה הודיע המאסטרו בן ה-73 – שזכה שם בתואר "מנצח לכל תקופת חייו" – כי לא ייטול חלק בהפקות המתוכננות לעונה הקרובה: "אאידה" של ורדי, שתעלה בנובמבר; ו"נישואי פיגארו" של מוצרט המיועדת לאביב 2015.
"לא התקיימו שם התנאים המבטיחים רוגע ושלווה, שלהם אני זקוק כדי להצליח בניהול ההפקות", הוא כתב במכתב שציטטה סוכנות הידיעות האיטלקית. "למרבה הצער", המשיך וכתב, "על אף מאמצים ניכרים שהשקעתי כדי שנוכל להצליח – בעיות של מימון ממשלתי ועירוני, חילוקי דעות בנוגע לסמכות הניהולית וסכסוכי עבודה, צצו ועלו שוב בימים האחרונים". מוטי אמר שאת כל מרצו יתעל עכשיו לכיוונה של תזמורת לואיג'י כרוביני למוסיקאים צעירים, שאותה יסד. מוטי גם ימשיך בתפקידו כמנהל המוסיקלי וכמנצח של התזמורת הסימפונית של שיקגו.
המנצח, יליד נאפולי, חתם את מכתבו בהצהרה כי הוא מקבל את ההחלטה "בצער עמוק ואחרי התלבטויות והתחבטויות מרובות".
בהודעה משותפת שפרסמו קרלו פואורטס, מנכ"ל בית האופרה, ואיגנציו מארינו, ראש עיריית רומא, הם הביעו תקווה כי מוטי ישוב לבית האופרה "ברגע שנתגבר על כל הבעיות שתוקפות אותנו, ואת כל הגופים המוסיקליים באיטליה".