חדשות / נוזדה עוזב את בית האופרה של טורינו

המנצח האיטלקי ג'אנאנדראה נוזדה בפסטיבל ה"פרומס" בלונדון. (יח"צ)

דווקא בעת שה"תיאטרו רג'יו" זוכה לשבחים והצלחה הודיע המנצח על עזיבה, במה שנדמה כשילוב של חילוקי דעות כלכליים ומלחמות אגו

ג'יאנאנדראה נוזדה, המנצח והמנהל המוסיקלי של בית האופרה של טורינו, ה"תיאטרו רג'יו", בשבע השנים האחרונות, הודיע לפני שבוע כי לא יחדש את החוזה שלו אלא אם כן ימונה לאופרה מנכ"ל חדש.

בשנים האחרונות, כשבתי אופרה רבים באיטליה מתפרסמים יותר בשל הגרעונות הכבדים שאליהם נקלעו ופחות בזכות הביצועים המוסיקליים שלהם, התיאטרו רג'יו נחשב ליוצא דופן: עם מסעי הופעות מסביב לעולם והקלטות מרובות - שנזקפים לזכותו של נוזדה. עתה גם עתידו לוט בערפל.

נוזדה, כוכב עולה בשמי האופרה שזכה בשבחים רבים כשניצח על "הנסיך איגור" בעונה שעברה במטרופוליטן, הודיע לזמרי ונגני בית האופרה שלו על תוכניותיו לפרוש בעת חזרה שקיים ביום חמישי שעבר (אך ציין כי יעמוד בכל התחייבויותיו לעונה הקרובה).

המנצח ג'אנאנדראה נוזדה. צילום: Sussie Ahlburg

המנצח ג'אנאנדראה נוזדה. צילום: Sussie Ahlburg

הוא הסביר כי החליט לעזוב משום שחש כי מנכ"ל בית האופרה, וולטר ורניאנו, אינו תומך בו די בנסיונותיו לפרסם ברבים את השיפור העצום שחל בתיאטרו רג'יו ולהציב אותו בפסגה העולמית של בתי האופרה.

ורניאנו, שמשמש כמנהל הכללי של בית האופרה מאז 1999, ביטל את דבריו של נוזדה. הוא אמר כי מעולם לא מנע את הצמיחה והפיתוח של בית האופרה באמצעות מסעי הופעות וכדומה, אלא פשוט ניסה לפקוח עין על ההוצאות הגדלות בתקופה של קשיים כלכליים.

הקשיים הפיננסיים של בתי האופרה באיטליה נובעים גם מהגבלות ופיקוח מוניטרי הדוק יותר של האיחוד האירופי על איטליה, מה שמצמצם את הסובסידיות הממשלתיות הנדיבות שמהן נהנו הגופים המוסיקליים במדינה עד כה (על פי אתר האינטרנט של בית האופרה לפני עשור עמדה התמיכה הממשלתית בו על שלושה-רבעים מכלל הכנסותיו; בעוד שב-2011 היא הצטמצמה לשני-שלישים בלבד).

אבל באופרה של טורינו ידעו עד כה להתמודד עם הקשיים הללו ואפילו הצליחו להרחיב את הפעילות המוסיקלית, לא מעט בזכות החדשנות והרוח היזמית של נוזדה; ולא פחות בזכות כשרונו לגייס תרומות מנדבנים ומגופים כלכליים פרטיים.

הכרזתו על עזיבה עכשיו, מעיבה על צעדיו העתידיים של בית האופרה בדיוק בעת שבה הוא זוכה בשבחי המבקרים ומצליח להגיע אל קהל חדש: תזמורת בית האופרה בניצוחו ניגנה באלבום "ורדי" של זמרת הסופרן אנה נטרבקו, שיצא ב"דויטשה גרמופון" והשלימה מסע הופעות ביפאן ובאירופה. בדצמבר יופיע בית האפרה בקרנגי הול בניו יורק עם "וילהלם טל" של רוסיני, כחלק ממסע הופעות מתוכנן בצפון אמריקה.