חדשות / נטישה המונית בתזמורת הסימפונית של שיקגו

ריקארדו מוטי מנצח על היצירה "כרמינה בוראנה" בפתיחת העונה של תזמורת שיקגו באוקטובר 2012. צילום: אימג'בנק/Gettyimages

התזמורת הסימפונית של שיקגו ניצבת לפני אחד המשברים החריפים בתולדותיה. שלושה מנושאי המשרות הבכירות בתזמורת הודיעו על עזיבה תוך פרק זמן קצר. ראשית התפטרה נשיאת התזמורת דבורה ראטר, כדי לשמש כנשיאת מרכז קנדי למוסיקה, אופרה ובלט בוושינגטון. אחריה פרשה מרתה גילמר, ששימשה כסגנית הנשיאה וכמנהלת האמנותית. היא תעמוד בראש התזמורת הסימפונית של סן דייגו.

עתה הודיע על פרישתו ניק ווינטר, ששימש כסמנכ"ל לענייני אדמיניסטרציה אמנותית, ומספר שלוש בהיררכיה של הנהלת התזמורת. הוא עובר לתזמורת הסימפונית של סן פרנסיסקו. ווינטר היה אחראי, בין השאר, על סדרת MusicNow והסדרות הקאמריות של התזמורת, על מקהלת התזמורת, על תחרות גאורג שולטי לניצוח ועל כל הקשור במגע עם האיגודים המקצועיים.

הבשורה המרה, שמאיימת על יכולתה של התזמורת להתנהל בצורה תקינה בתקופה הקרובה, מגיעה דווקא לאחר שבתחילת החודש שעבר קיבלה התזמורת חיזוק כלכלי משמעותי, בדמות שתי תרומות ענק בסך 32 מיליון דולר שגויסו תוך יומיים. ניתן להעריך שמאחורי העזיבות לא עומדים שיקולים כלכליים.

כיצד ועם מי יעבוד המאסטרו והמנהל האמנותי של התזמורת הסימפונית של שיקגו, ריקרדו מוטי, בעונה הבאה? עוד אין לדעת. ג'יי ל' הנדרסון, יו"ר הדירקטוריון של התזמורת, שמשמש בינתיים כמנהל בפועל, אמר ל"סן טיימס" ש"החיפוש אחר נשיא חדש לתזמורת הוא חובק עולם, עקביומתמשך".