חדשות / במסגרת המלחמה בעישון: כרמן יורדת מהבמה

העישון מזיק לכרמן: בית האופרה של מערב אוסטרליה יימנע מהצגת האופרה, משום שהזמרים נראים בה מעשנים

כולם אוהבים את כרמן. רק בעונת הקונצרטים האחרונה הועלו 470 (!) הפקות שונות שלה ברחבי העולם, והמספר הכולל של צופים שצפו בה מאז עלתה לראשונה ב-1875 הוא דמיוני. ועם זאת מנויי בית האופרה של מערב אוסטרליה לא יזכו לחזות בסיפורה הטראגי של כרמן המרדנית לפחות בשנתיים הקרובות.

בית האופרה הודיע כי לא יכלול את כרמן ברפטואר שלו לעונות 2016-2015 היות שהוא כולל סצינות שבהן נראה על הבמה עישון – מעשה שאינו עולה בקנה אחד עם ערכיה של השותפה ונותנת החסות העיקרית לבית האופרה: Healthway, הארגון הלאומי לבריאות. בחוזה שנחתם בין הצדדים הוסכם כי תמורת 400 אלף דולר – ישקף בית האופרה את הערכים שבהם דוגלת נותנת החסות; ביניהם שתיית אלכוהול מתונה ונבונה; והעברת המסר של הימנעות מעישון בהופעות בפני תלמידי בית ספר.

מדיניות הארגון כלפי עישון היא נחרצת, הן כלפי טבק והן כלפי סיגריות אלקטרוניות (שאומצו על ידי כמה בתי אופרה בעולם, במטרה להגן על הקהל ועל קולם של הזמרים). זה יוצר ניגוד אינטרסים כשמדובר באופרה שהתמונה הפותחת בה מתרחשת לפני בית חרושת לסיגריות, והעישון מופיע כמה וכמה פעמים בליברית. יושבת ראש הארגון, רוזאנה קפולינגואה אמרה לכתב העת "ליימלייט" ש"הצגת עישון על הבמה, בסרטים ובטלוויזיה מעבירה את המסר שזה דבר טבעי, ואף מושך – מה שעלול לגרום לאנשים שמנסים להיגמל לוותר על כך, ואף לעודד אנשים צעירים לאמץ את המנהג".

מנכ"לית בית האופרה, קרולין צ'ארד, אישרה שאכן "כרמן" הוסרה מהרפטואר לשנתיים הקרובות: "זו אופרה שתמיד נשקלת העלאתה, ויש לנו הפקה נהדרת של לינדי הולם שהעלינו כבר הרבה פעמים, אבל בשנתיים הקרובות אין לנו תוכניות להציג אותה כדי להראות שאנחנו שותפים לאותן תפישת המתנגדות לעישון, כמו אלו של Healthway".

אף שהאמברגו יחול על "כרמן" כל עוד הארגון הוא נותן החסות, צ'ארד רמזה כי ב-2017, כאשר יפוג החוזה בין הצדדים, האופרה תוצג שוב: העלינו את ההפקה הזאת פעמים רבות והקהל אוהב אותה; אז אנחנו בהחלט חושבים על העלאתה בעתיד".

 עובדות בית החרושת לסיגריות יוצאות להפסקה (a La cloche a sonné). מתוך כרמן בקובנט גארדן, 1991, הפלהרמונית המלכותית עם המנצח זובין מהטה.