חדשות / עכברים מכרסמים את חפציה האישיים של מריה קאלאס

מריה קאלאס בחזרה לתפקיד "מדטה" בקובנט גארדן בלונדון. צילום: אימג'בנק/Gettyimages

מוזיאון התיאטרון של אתונה בסכנת כליה, ומוצגים שהיו שייכים לגדולי הזמרים של יוון נהרסים

המשבר שכלכלת יוון לא מצליחה להיחלץ ממנו מאיים כעת על חפצים אישיים שהיו שייכים לזמרת האופרה מריה קאלאס, שהושחתו ומצויים בסכנת כליה. הדלתות במוזיאון התיאטרון של אתונה – שמציג חפצים אישיים של קאלאס ושל הצגות שבהן השתתפה – נעולות, והבניין הנטוש כולו מאיים לקרוס. במוזיאון ישנם חללי תצוגה שמעוצבים כמלתחות וחדרי האיפור של הגדולים מבין אמני הבמה של יוון כמו קאלאס, מלינה מרקורי, דימיטריס הורן ואליקי ווגיוקלאקי.

ההזנחה בחדר התצוגה המוקדש למריה קאלאס, לפי הדיווח ביומון Greek Reporter

ההזנחה בחדר התצוגה המוקדש למריה קאלאס, לפי הדיווח ביומון Greek Reporter

זהו מוזיאון ייחודי לא רק ביוון אלא בארצות הבלקן כולן. הוא נוסד ב-1938 על ידי אגודת המחזאים היוונית. עם תום תקופת הדיקטטורה ישבה בו מועצת התרבות של עיריית אתונה. המוזיאון מציג תצלומים, אביזרים, מזכרות ותלבושות, ששימשו את התיאטרון היווני בעידן המודרני. כן מוצגים בו חפציהם האישיים של גדולי הזמרים והשחקנים היוונים. ספריית המוזיאון מחזיקה 25 אלף מחזות יווניים ואחרים, כתבי יד מהמאה ה-18 וכרזות וחפצי תפאורה מהמאה ה-19.

היום המוזיאון, שמצוי במרתפים שאיכלסו בעבר את חדרי המתים של העיר אתונה,  עומד לפני קריסה כללית: המחשבים אינם עובדים שם יותר, קווי הטלפון קרועים, ומסד הנתונים אינו פעיל עוד. את המוצגים איש לא דאג לשמר או לשחזר כבר עשרות שנים. מי ששוכנים שם הם טרמיטים, מכרסמים ותיקנים. טחב ומחנק אופפים את המוצגים ומאיימים לכלות אותם. מן התקרה בחדר שהוקדש לקאלאס תלוי קן גדול של טרמיטים, וזבובים ויתושים מזמזמים בו דרך קבע. המצב במלתחה של הדיווה היוונייה הגדולה הוגדר כ"טראגי".