חדשות / המנצח ביצע חיקוי של היטלר – וסולק

קתדרלת וורצ'סטר

דייוויד ברקלי, שהתרגז על ביקורות שמתחו זמרי מקהלה גרמנית, השיב להם בבדיחות שואה

מקהלת בית האופרה של העיר קמניץ, גרמניה. צילום: יח"צ

מקהלת בית האופרה של העיר קמניץ, גרמניה. צילום: יח"צ

המנצח דייוויד ברקלי סולק מפסטיבל Three Choirs בכנסיית וורצ'סטר שבבריטניה לאחר שהתבדח על השואה. השנה מציין הפסטיבל – שמתקיים כבר 287 שנים עם מקהלות מוורצ'סטר, גלאוצ'סטר והרפורד, לצד מקהלות מכל העולם - מאה שנים למלחמת העולם הראשונה. ברקלי סולק אחרי שעלב בזמרי מקהלת האופרה של קמניץ מגרמניה, תוך איזכור מעשי הנאצים וביצוע חיקויים של היטלר. לדברי עדי ראייה ברקלי התלוצץ על תאי הגזים בעת שהמקהלה ערכה חזרות ליצירה A Foreign Field מאת המלחין הגרמני טורסטן ראש, שהוזמנה במיוחד לארוע.

התקרית ארעה אחרי תלונות חוזרות ונשנות מצד חברי המקהלה מקמינץ על היכולות של עמיתיהם הבריטים לבצע טקסט בגרמנית. לדברי ה"דיילי טלגרף" בשלב הזה הגיב ברקלי לביקורת, ואמר לזמרים האנגלים "תיכף תצטרכו גם להוריד את הבגדים ולהיכנס למקלחות". עוד נאמר כי "ברקלי לעג לזמרים הגרמנים בכך שביצע חיקוי של היטלר. אולי הוא ניסה לבטא בכך את דרישתו שלא ללחוץ יותר מדי על הזמרים הבריטים – אבל כל העסק יצא משליטה".

המנצח דייויד ברקלי

המנצח דייויד ברקלי

ברקלי סולק באופן מידי מהפסטיבל והכומר פיטר אטקינסון, שעומד בראש כנסיית וורסצ'סטר פרסם הודעה רשמית שבה נאמר כי "חבר בפסטיבל פוטר אחרי שקיבלנו דיווחים על התנהגות פוגענית באופן יוצא דופן מצדו".

גם ברקלי, בריטי בן 41, פרסם הודעה שבה הוא "מתנצל מעומק לבו על כל פגיעה שגרמתי לבאי הפסטיבל. אני מבין לחלוטין מדוע מה שקרה אינו מתקבל על הדעת. התנצלתי לפני מארגני הפסטיבל וראשי הכנסייה והייתי מבקש להביע את התנצלותי הכנה לפני כל מי שנכחו בתקרית".