צפו / ההומלסית שהפכה לאחת מזמרות האופרה הגדולות בעולם

המצו-סופרן דולורה זאצ'יק. צילום: ג'ון בורק, יח"צ

זמרת המצו-סופרן האמריקאית דולורה זאצ'יק היא אחת מסיפורי ההצלחה המיוחדים ביותר בתולדות האופרה. כזמרת צעירה, סיימה את לימודיה באוניברסיטת נבאדה והגיעה להשתלם ב-Manhattan School of Music שבניו יורק. "לא היו לי תווים גבוהים, נמוכים או קולרטורה באותה תקופה", היא משחזרת. "הקול שלי היה חזק ומכוער".

זאצ'יק לא באה ממשפחה אמידה ונאלצה לנגב שולחנות למחייתה. כאשר לא יכלה להרשות לעצמה יותר את שכר הדירה, התגוררה במשך קרוב לשנתיים על ספסלים ציבוריים ליד בתי ספר ובסנטרל פארק. "הייתי עסוקה בהישרדות", היא אמרה בראיון לניו יורק טיימס. "הייתי עקשנית, כי יכולתי לעבוד בעבודות מזדמנות בשביל יציבות כלכלית, אך אם הייתי נוהגת כך כנראה שלא הייתי משיגה את הקריירה שיש לי היום. הייתי צריכה לבחור בין חיי-נוחות לבין זמן-שירה, ובחרתי באפשרות השנייה".

מוריה שכנעו אותה לגשת לתחרות צ'ייקובסקי הבינלאומית שבמוסקבה. בדרך נס, הצליחה לגייס מספיק כסף שבועיים לפני הטיסה וזכתה באחד הפרסים הראשונים. משם, התקדמה הקריירה שלה בקצב מטאורי, ותוך זמן קצר היא הפכה לאחת הזמרות הנערצות של זמננו. זמרת נערצת אחרת, בירגיט נילסן, הצהירה שזאצ'יק היא "הקול האופראי היחיד בעולם כיום שהוא חסר תחרות לחלוטין".

צפו בזאצ'יק שרה את תפקיד אמנריס באופרה "אאידה" מאת ורדי, בבית האופרה מטרופוליטן: