משחקי הכס - עכשיו האופרה

ג'ון סנואו מ"משחקי הכס".

סדרת ספרי הפנטזיה המצליחה שעליה מבוססת סדרת הטלויזיה "משחקי הכס" עומדת להגיע לבימת האופרה. כרטיסים ל"שובר שורות" כבר רכשתם?

אם תשאלו את מעריצי הסדרה "משחקי הכס", הם יספרו לכם שעם כל מאבקי הכוח, המוות הפתאומי והקשרים הרומנטיים שוברי הלב – הסדרה הזו עונה על כל ההגדרות של אופרת סבון. עכשיו מתברר שגם בינה לבין אופרה יש לא מעט דמיון. "בסדרה יש את כל הדרמה, התככים והתשוקה שאופרות מעניקות לנו מזה מאות בשנים: מעשי פיתוי, אובססיות, בגידות, תמרונים פוליטיים, התאהבויות, שברונות לב, וגילוי עריות" אמר ל"גרדיאן" סונג ג'ין הונג, המנהל האמנותי, המלחין והמנצח של התזמורת הסימפונית הניו-יורקית One World, שעוסקת במיזמים אופראים "הרפתקניים".

הונג בחר ב"משחקי הכס" כאחת מבין שלוש תוכניות טלוויזיה שיעלו כאופרות בעונה הבאה של התזמורת, והוכרזה ביום רביעי שעבר. על הרעיון לעירוב הזה שבין אופרה לטלוויזיה הוא חשב כשטעם את ה"קרונאט", המאפה ששיגע את ניו יורק בשנה האחרונה ושילב בין הפריכות של הקרואסון הצרפתי לבין הרכות של הדונאט האמריקאי. "הקרואנט מלמד אותנו שלהכלאות תרבותיות כאלה יש סיכוי טוב לשרוד ולשגשג". הוא אומר שזה נכון בעיקר בעידן שבו אנשים מעדיפים להשקיע 16 שעות בצפייה ב"בית הקלפים" מאשר ב"טבעת הניבלונגים" של ואגנר.

דינריס טרגיאן מהסדרה "משחקי הכס".

דינריס טרגריאן - בדרך לבימת האופרה.

האופרה אמנם תציג רק חלק קטן מההתרחשויות בסדרה "משחקי הכס", אבל הונג אינו שולל שבעתיד הוא יעלה אופרה שתציג את כל ההתרחשויות. כרגע הוא אינו שוקל את האפשרות הזו לעומק, משום שסופה של הסאגה ידוע כרגע רק לג'ורג' ר-ר מרטין, מחבר סדרת הספרים שטרם הגיעה אל קצה. עם זאת, יש דמות אחת שהוא כבר עכשיו חושב להעלות סביבה אופרה שלמה: "סרסיי לאניסטר... היא תגרום לסאלומה של ריכרד שטרוס להיראות כמו הבתולה הקדושה. עוצמתה קיימת בעיקר בדמיונה, ומה שיציל אותה עשויה להיות אהבתה ללא-תנאי לבנה, שעשוי להיות אפילו יותר מרושע. אפשר לכתוב עליה אופרה שלמה, נכון?"

בתוכנית המוקדשת ל"משחקי הכס" יוכל הקהל להאזין לכמה סגנונות מוזיקה, מוואגנר, מוצרט וסטרווינסקי ועד לסגנון המוסיקה של סרטי "שר-הטבעות". "אנשים התאהבו והתנהגו בטיפשות לפני 200 שנים, והם כנראה עשו את אותן שטויות שאנחנו עושים היום", אמר הונג ל"גרדיאן" והוסיף "פעם כתבו על זה אריות, סימפוניות ואופרות, והיום כותבים על זה שירי פופ וראפ".

כך, הסדרה הקומית "הבחורה החדשה" של רשת FOX וסדרת הפנטזיה "משחקי הכס" של HBO ישמשו השראה לאופרות שיעלו בניו יורק באוקטובר ובפברואר, בהתאמה. לאחריהן תעלה אופרה מקורית של הונג, שמתרכזת בדמותו של חניבעל לקטר, הרוצח הסדרתי מהסרט "שתיקת הכבשים", שהפך לדמות המרכזית בסדרה של רשת NBC. בעוד שבערבי "משחקי הכס" ו"הנערה החדשה" הונג בסך הכל מעבד את סדרות הטלוויזיה לכדי אופרה, הרי ש"חניבעל" היא אופרה מקורית שהוא כותב בימים אלו: "הפרופיל הפסיכולוגי של חניבעל מתאים בדיוק לאופרה אפלה", אמר הונג. "אנחנו הולכים שולל אחריו, הוא דמות שאנחנו מפחדים ממנה ומעריצים אותה בו-זמנית. והדבר המעניין ביותר הוא שבמובנים מסוימים אנחנו רוצים שהוא יצליח במזימותיו".

נראה שהחיבור בין אופרה לבין תרבות פופולרית כדרך לשמור על עדכניות תופס תאוצה: בסתיו שעבר העלה בית האופרה של ניו יורק, אופרה המבוססת על סיפור חייה ומותה של הכוכבנית ההוליוודית ונערת "פלייבוי" אנה ניקול סמית. ובתחילת השנה הועלתה בספרד אופרה המבוססת על הסרט זוכה האוסקר "הר ברוקבק". זו גם אינה הפעם הראשונה שתזמורת "One World" עושה שימוש בתוכניות טלוויזיה כדי למשוך מעריצים חדשים לאופרה. בינואר שעבר הקדיש הונג ערב ל"שובר שורות" הפופולרית של רשת AMC. "הרעיון המקורי היה מיני-אופרה של עשר דקות, אבל היות שהייתי שקוע בסדרה מתחתי את זה ל-50 דקות של מוסיקה ודרמה". הונג מספר שזה היה אחד הערבים הפופולריים ביותר שהתזמורת שלו העלתה בכל 13 שנותיה.