חדשות / הפילהרמונית של ניו יורק מחפשת מנהל מוסיקלי חדש

המנצח האמריקני אלן גילברט באולם אייברי פישר, ניו יורק. צילום: Chris Lee/IMG Artists

אלן גילברט, יליד העיר הראשון בתפקיד המנהל המוסיקלי של הפילהרמונית של ניו יורק, עוזב לאחר שמונה שנים בתקופה של זעזועים בתזמורת

התזמורת הפילהרמונית של ניו יורק הודיעה ביום שישי האחרון שאלן גילברט מנהלה האמנותי יפרוש מתפקידו באוגוסט 2017, אחרי שמונה שנים שבהם שימש בתפקיד.

הפילהרמונית מסרה בהודעה לעיתונות כי מועד העזיבה נקבע "מתוך השאיפה להבטיח מעבר קל, שקט ובטוח למוסד", והכל לפני השיפוץ המיועד לאולם הקונצרטים של התזמורת על שם אייברי פישר ב-2019.
בספטמבר האחרון אמר גילברט ל"ניו יורק טיימס": "אהיה גאה אם אוכל לנצח על התזמורת לאחר שתזכה במעונה המשופץ". עתה הנהלת התזמורת תצטרך לעסוק באיסוף תרומות לחידוש האולם שלה; במקביל לחיפושים אחרי מנהל אמנותי חדש.

התזמורת הדגישה עם זאת כי לגילברט, בן 47, תמשיך להיות "נוכחות משמעותית" בפילהרמונית גם בעתיד, כולל בעונה 2017/18, בהופעות אורח ובפרויקטים מיוחדים. גילברט היה המנצח הראשון של התזמורת שהוא יליד ניו יורק; וגם האמריקאי הראשון ממוצא אסייתי שהחזיק בתפקיד (קודמו במשרה, לורין מאזל, שימש בתפקיד במשך שבע עונות).

גילברט מסר כי הוא "גאה מאוד על המסע המוסיקלי" שערך עם התזמורת, והוסיף כי "אחרי שמונה שנים בעבודה תובענית כל כך, זה הזמן הנכון להעביר הלאה את האחריות למי שיוביל את התזמורת הפילהרמונית לפרק הגדול הבא בתולדותיה; באולם המחודש שלה".

ההכרזה על עזיבתו של גילברט הגיעה פחות מחודשיים אחרי מינויו של אוסקר שייפר ליו"ר חבר המנהלים. בהודעה שייפר שיבח את חזונו המוסיקלי של גילברט והוסיף כי "עם היכנסנו לתקופה מכריעה הקשורה בשיפוץ אולם אייברי פישר, החלטתו של אלן תאפשר לפילהרמונית מעבר חלק; המעשה גם מפגין את הנאמנות המוחלטת שלו לארגון ואת העובדה שהוא שם את צרכיה של התזמורת מעל לכל".

בתגובה על הידיעה בדבר עזיבתו של המנצח אמר אחד המוסיקאים בתזמורת כי הנגנים היו מופתעים מהכרזתו של גילברט, "אני חושב שהוא פשוט רוצה לעשות דברים אחרים עכשיו".

צפו באלן גילברט מנצח על הפילהרמונית של ניו יורק באינטרמצו מתוך האופרה "מאנון לסקו" של פוצ'יני: