הסדנה הבינלאומית לאופרה: חמשת הזמרים שכדאי לעקוב אחריהם

הזמרת חן רייס, מבוגרי הסדנה הבינלאומית לאופרה בתל אביב, בהפקת "השועלה הערמומית" באופרה הממלכתית של וינה. צילום: Michael Pöhn

"התוכנית של ג'ואן דורנמן נועדה לתמוך בזמרים אשר נכנסים זה עתה לקריירה המקצועית שלהם, כשם שהיא נועדה לזהות את הכשרונות החדשים בעולם האופרה כיום" (ניו יורק טיימס)

הסדנה הבינלאומית לאופרה בתל אביב נחשבת לאחת המסגרות החשובות בעולם לגילוי כשרונות אופרה חדשים, ונוסדה ע"י ג'ואן דורנמן והמנצח פול נדלר בשנת 1986 בעידודו של ראש העיר דאז שלמה להט. בניו יורק טיימס נכתב עליה: "התוכנית של ג'ואן דורנמן נועדה לתמוך בזמרים אשר נכנסים זה עתה לקריירה המקצועית שלהם, כשם שהיא נועדה לזהות את הכשרונות החדשים בעולם האופרה כיום". בוגרים רבים של הסדנה מפתחים קריירות גדולות בחו"ל ושרים בכל בתי האופרה החשובים בעולם, לרבות בית האופרה מטרופוליטן, האופרה הממלכתית של וינה, הקובנט גארדן ועוד. בין בוגרי הסדנה הישראלים, ניתן למנות את זמרות הסופרן חן רייס והילה באג'יו, זמרת המצו-סופרן מאיה לחיאני (הזמרת הישראלית הראשונה במטרופוליטן), המנצח דן אטינגר, ורבים אחרים. קונצרט הגאלה השנתי בהשתתפות סולני הסדנה, יתקיים במוצ"ש הקרוב (26.7) במשכן לאומניות הבמה עם התזמורת הקאמרית הישראלית בניצוחו של פול נדלר.

לקראת הקונצרט, אספנו בשבילכם כמה מהכשרונות הבולטים השנה - חלקם כבר מצויים בעיצומה של קריירה גדולה בחו"ל, וחלקם צפויים לקריירה כזו בעתיד הלא רחוק:

מריו צ'אנג - טנור

יליד גוואטמלה בן 28, וכבר נחשב לאחד מהטנורים המבטיחים בעולם. זוכה פרס "הטנור הטוב ביותר" ע"ש פלאסידו דומינגו, ובתחרות "פרנציסקו ויניאס' של בית האופרה בברצלונה. שר בשנים האחרונות בבתי אופרה חשובים, ביניהם בית האופרה מטרופוליטן בניו יורק, שם גילם לאחרונה את תפקיד "הזמר האיטלקי" באופרה "אביר הורד" מאת ריכארד שטראוס, בקאסט שכלל את הזמרת רנה פלמינג. בשנת 2014 זכה בפרס הראשון בתחרות גרדה ליסנר בניו יורק.

מריו צ'אנג שר אריות מתוך "שיקוי האהבה" מאת דוניצטי, עם תזמורת ג'וליארד בניצוחו של ג'יימס לוויין. (יח"צ)

מריו צ'אנג שר אריות מתוך "שיקוי האהבה" מאת דוניצטי, עם תזמורת ג'וליארד בניצוחו של ג'יימס לוויין. (יח"צ)

צפו בצ'אנג שר את האריה "Ella mi fu rapita" מתוך "ריגולטו" של ורדי:

https://www.youtube.com/watch?v=uhVlbXarzdU

סאבא וואמיץ' - באס

יליד סרביה, נמנה על חברי הקאסטים הראשיים בסדנה הבינלאומית לאופרה זו השנה השנייה, ונחשב להבטחה גדולה בקרב זמרי הבס הצעירים בעולם כיום. זוכה תחרויות שונות, וואמיץ' יצטרף לתכנית האמנים הצעירים ע"ש לינדמן של המטרופוליטן אופרה בעונה הקרובה. בחודש מרץ, הופיע בקרנגי הול בהפקת האופרה "רוברטו דברו" מאת דוניצטי, עם תזמורת האופרה של ניו יורק.

זמר הבאס סאבא וואמיץ' (יח"צ)

זמר הבאס סאבא וואמיץ' (יח"צ)

ביאנקה אלנה מרג'אן

זמרת הסופרן ביאנקה מרג'יאן (יח"צ)

זמרת הסופרן ביאנקה אלנה מרג'יאן (יח"צ)

זמרת סופרן רומניה, זוכת הפרס השני בתחרות הבינלאומית ע"ש אוטביו זינו ברומא. תפקידיה כוללים את צ'ו-צ'ו סאן (מאדאם בטרפליי), מדלנה (אנדראה שנייה) ומימי ב"לה בוהם", תפקיד אותו ביצעה בשבוע שעבר בסדנה הבינלאומית לאופרה.

התקווה הישראלית: פניני גרובנר ויסמין לוי-אלנטק

 

פניני גרובנר

זמר בס ישראלי בן 29, מסיים את לימודי התואר השני בית הספר מאנס שבמנהטן. גרובנר נחשב להבטחה הבולטת בקרב זמרי הבאס הישראלים כיום, ונמנה על הקאסטים הראשיים בהפקות הסדנה הבינלאומית לאופרה בשנים האחרונות (בין היתר בהפקות "לה בוהם" ו"נישואי פיגארו"), וכן באופרה של מאנס וה"לופט אופרה" בניו יורק. כמו כן, שר עם תזמורות שונות, ביניהן התזמורת הסימפונית של מאנס והתזמורת הקאמרית הישראלית. פיינליסט בתחרות ע"ש גרדה ליסנר בניו יורק.

זמר הבאס הישראלי פניני גרובנר (יח"צ)

זמר הבאס הישראלי פניני גרובנר (יח"צ)

יסמין לוי-אלנטק

זמרת הסופרן יסמין לוי-אלנטק (יח"צ)

זמרת הסופרן יסמין לוי-אלנטק (יח"צ)

זמרת סופרן ישראלית בת 30, עשתה את הבכורה שלה בבית האופרה "דויטשה אופר" בברלין בשנת 2013. אלנטק נמנתה על חברי הסטודיו לזמרים של האופרה הישראלית, ושרה עם תזמורות שונות, ביניהן התזמורת הסימפונית ירושלים, תזמורת האופרה הישראלית, התזמורת הקאמרית הישראלית ועוד. זוכת הפרס השני בתחרות ע"ש גרדה ליסנר בניו יורק.