חדשות / ארה"ב: שינוי במגבלות על הנוסעים עם כלי נגינה

אימג'בנק\GettyImages

קלידי הפסנתר שלכם עשויים שנהב? רוצים לטוס לארה"ב עם קשת שיש בה שנהב? שינויים בתקנות יקלו על מוזיקאים המבקשים להכנס לארה"ב עם כלי-נגינה כאלו.

רשות הדגה וחיות הבר הפדרלית הכריזה לאחרונה על שינויים בתקנות הייבוא והייצוא של ארה"ב, שבמסגרתם יהיה קל יותר לנסוע עם כלי נגינה לתוך ומחוץ לארה"ב. מוקדם יותר השנה, הממשל הטיל מגבלות על ייבוא וייצוא שנהב במטרה להקשות על סחר בלתי חוקי של שנהב שפוגע בפיל האפריקאי. במסגרת אותן מגבלות, נאסר להכניס או להוציא כל כלי-נגינה עם שנהב שנרכש אחרי פברואר 1976, ובכלל זה קשתות שרק הקצה שלהן עשוי שנהב. לא הותרה הכנסת כלי-נגינה שנרכשו לאחר הטלת האיסורים, כגון פסנתרים וכלי קשת, אף אם הם יוצרו לפני פברואר 1976.

קוסמאי, גאנה, מערב אפריקה. ילידי שבט האשנטי תוקפים בשופרות עשויי שנהב

ילידי שבט ה'אשנטי' שבגאנה (מערב אפריקה) תוקעים בשופרות עשויי שנהב, בפניו של מלך האשנטי, בארמונו שבעיר קוסמאי
אימג'בנק/Gettyimages

במסגרת התיקון לחוק, ניתן יהיה להכניס לארה"ב כלי-נגינה כאלו תחת שלושה תנאים: השנהב עצמו נרכש לפני פברואר 1976, הכלי נרכש לפני פברואר 2014, וניתן אישור ממזכירות הארגון המפקח על אמנת וושינגטון (האמנה על הסחר הבינלאומי בבעלי חיים וצמחי בר). רשות הדגה וחיות-הבר פועלת על מנת לאסור על סחר של כלי נגינה מיד-שניה מסוג זה גם בתוך ארה"ב עצמה.

למרות שהצעד מהווה הקלה מסוימת, החוק עדיין אוסר על הכנסת כלי נגינה עתיקים שנרכשו אחרי פברואר 2014. ארגון התזמורות האמריקאיות (League of American Orchestras) פועל מנגד להסדרת הנושא באופן שיאפשר נסיעה עם כלי נגינה המכילים שנהב תוך התחשבות בצורך לשמור על הפיל האפריקאי.