"אל תקראו לי דיווה"

לו'ציה אלבנזה מנשקת לשלום את בימת המטרופוליטן אופרה, בערב האחרון לעונת 1966. צילום: אימג'בנק/gettyimages

הסופרנו הנודעת ליצ'יה אלבנזה, שנודעה בפרשנותה לאופרות של פוצ'יני, מתה בגיל 105

הסופרנו ילידת איטליה, הופיעה במאות של תפקידים והופעות במטרופוליטן אופרה בניו יורק בין השנים 1966-1940, וכן הופיעה בקביעות באופרה של סן פרנסיסקו. והיא היתה אחת מהזמרות הנערצות בעידן שלאחר מלחמת העולם השנייה.

היא אמנם שרה בצרפתית, וביצעה כמה תפקידים של מוצרט, אך פרשנותה לתפקידים הקטנים באופרות "מאדאם באטרפליי" ו"טוסקה" של פוצ'יני היא שזיכתה אותה בתהילת עולם.

אחרי שירדה מן הבמה לימדה בבתי הספר ג'וליארד ומרימאונט בניו יורק, העניקה כיתות אמן בכל העולם והקימה קרן לתמיכה בזמרים צעירים.

אף שהיתה אחת מאחרונות הפרימדונות של המאה ה-20, תמיד ביטלה את הגדרתה כדיווה. "אה, מעולם לא הייתי דיווה", אמרה ל"סן פרנסיסקו כרוניקל" ב-2004, "למה הכוונה בכלל, רק אלוהים בורא דיוות. לא. פשוט תקראו לי זמרת עם הרבה ניסיון".

1949: ליצ'יה אלבנזה, שרה את האריה "Donde lieta usci" מתוך לה בוהם, בניצוחו של Victor Trucco עם תזמורת RCA

ליצ'יה אלבנזה נולדה בבארי שבאיטליה ב-1909, והופעתה המקצועית הראשונה התקיימה ב-1934 בבית האופרה של פארמה כמאדאם באטרפליי, בניגוד לדעתו של המנצח אנטוניו ווטו שסבר שהיא צעירה מכדי לגלם את התפקיד. היא הופיעה לצד גדולי המנצחים והזמרים של תקופתה, רבות תחת שרביטו של ארתורו טוסקניני ולצד כוכבים כמו רוברט מריל, בנימינו ג'ילי וג'וסי ביורלינג. בשלב מתקדם בקריירה שלה שרה לצדו של לוצ'יאנו פווארוטי.

אחרי הצלחה באיטליה, צרפת ובריטניה, אלבנזה עברה לניו יורק. הופעתה הראשונה במט היתה ב-1940, אז שרה את התפקיד של צ'יו-צ'יו סאן ב"מאדאם באטרפליי", כמומחית ליצירות פוצ'יני ביצעה את התפקיד יותר מ-300 פעמים (72 פעמים על בימת המט). היא זכתה גם באהדת הביקורת והקהל על התפקיד של ויולטה ב"לה טרוויאטה" של ורדי, אותו ביצעה על בימת המט יותר מ-90 פעמים – שיא בבית האופרה הזה, שטרם נשבר.

אלבנזה נודעה בדיקציה המושלמת שלה ובפרשנותה הדרמטית (את תקליטיה הוציאה בחברת אר-סי-אי ויקטור), אך נמנעה מהתפקידים הדרמטיים יותר שבאופרה, ששום שסברה שהם עשויים להשפיע לרעה על הקריירה שלה. היא המשיכה לשיר עד שנות ה-80 בהופעה משירי סטיבן זונדהיים, עם התזמורת הפילהרמונית של ניו יורק.