הישראלית הראשונה שתבצע את 24 הקפריסים של פגניני בקונצרט חי

Марианна Васильева. EXPERTO by Ramsey) Spencer)

"איש אינו יכול להישאר אדיש לנוכח הוירטואוזיות המדהימה שלה", אמר עליה מקסים ונגרוב. עכשיו היא עולה לארץ ותהפוך לכנרת הישראלית הראשונה שתבצע את כל מחזור הקפריסים בקונצרט מיוחד

בפעם הראשונה בהיסטוריה תנגן כנרת ישראלית - מריאנה וסילבה - את מכלול 24 הקפריסים של פגניני, שנחשבת ליצירה הטכנית התובענית ביותר לכינור. "יש לא מעט תקליטים עם סידור כזה או אחר של חלק מהמחזור, אבל מעט מאוד כנרים בעולם ניגנו את המחזור כולו בערב אחד בפני קהל", היא מספרת, ומסבירה, "אחרי הכל, מכלול הקפריסים מציב קשיים בלתי נתפשים לאצבעות הכנר, והיא משימה פיזית שמעטים עומדים בה. כמו כן, באולפן הקלטות אפשר לבצע הרבה הקלטות חוזרות, 'בישולים', עריכות וכו' אבל על הבמה – כל ביצוע הוא תמיד 'האחרון' שתעניק".


וסילבה, יהודייה בת 28 שעלתה לאחרונה לישראל, מרבה להופיע בקונצרט עם מוסיקאים מהשורה הראשונה, ביניהם הויולן יורי בשמט, הפסנתרן ולדימיר אשכנזי, הכנר שלמה מינץ ועוד. היא עוררה את התפעלותו של הכנר מקסים ונגרוב, שתיאר את נגינתה במילים: "הרגשות העמוקים שבנגינתה בתוספת הוירטואוזיות המדהימה שלה, לא משאירים שום מאזין אדיש".


צילום: EXPERTO by Ramsey Spencer

צילום: EXPERTO by Ramsey Spencer

היא נולדה למשפחה של מוסיקאים בעיר סנט פטרסבורג (רוסיה). את השיעור הראשון בנגינה העביר לה אביה כשהיתה בת חמש, ובגיל שבע כבר הופיעה ברסיטל הראשון שלה. היא זכתה בפרסים בינלאומיים רבים וביניהם פרס ראשון בתחרות סיון-ואלה בשווייץ (2011) ובתחרות וינייבסקי בפולין (2009), ובגיל 28 מכהנת כפרופסור לכינור באקדמיה המלכותית במדריד.

לפני מספר שנים, פנתה וסילבה לסוכנות היהודית בבקשה לקבל את האזרחות הישראלית ובחודש יוני האחרון קיבלה את הדרכון הישראלי: "כל אחד מאתנו עושה בנקודה מסוימת בחייו את הבחירה שלו, מהי בשבילנו רמת חיים ואיכות חיים", היא אומרת. "עבורי ישראל היתה מאז ומתמיד המקום היחידי בעולם שחשתי בו הרמוניה מוחלטת. בשנים האחרונות אני מופיעה כאן באופן קבוע, והאנרגיות שאני שואבת מהמקום הזה אינן דומות לשום מקום אחר בעולם. אני באמת מאמינה שכל אחד נהיה למי שהוא בארץ הקודש הזאת. אני מאושרת להיות חלק מהמדינה הזאת וחלק מהעם הזה – העם שלי".

על נגינת הקפריסים של פגניני, היא אומרת כי "נוהגים לומר על הסונטות והפרטיטות לכינור סולו מאת באך שהן מעין תנ"ך לכינור.
הקפריסים של פגניני הם תנ"ך בפני עצמם ומחולקים לשני מחזורים. האחד טכני, והוא מכסה את כל הטכניקה האפשרית והידועה לכינור (טכניקה שנותרה עדכנית מאוד), והשני מוזיקלי, המתאר את החיים החזותיים כפי שפגניני ראה אותם, ובו 'הקפריס הסקוטי', 'הצייד' ו'צחוקו של השטן' ועוד.

הקונצרט יתקיים ב-20.08.2015 בשעה 20:30, אולם ימק"א בירושלים.

להזמנות חייגו 3221* או 6226* או bimot.co.il