חדשות / המטרופוליטן, זירת התגוששות

משכנו של המטרופוליטן אופרה, בלינקולן סנטר, ניו יורק. צילום: אימג'בנק/Gettyimages

משטרת ניו יורק הציבה חפ"ק וגדרות כדי למנוע התפרעויות אפשרויות. עם חלק מהאיגודים הושגה הסכמה, ובינתיים הדיונים בין ההנהלה לשאר העובדים נמשכים. תיאור של מאבק

בשבועות האחרונים בית האופרה של ניו יורק נראה יותר כמו זירת איגרוף ופחות כמו במה מכובדת שעליה מוצג מיטב הרפרטואר של המוסיקה האמנותית. החשש מפיטורים קרבים הביא את הנגנים, הזמרים והשחקנים לאיים כי יסגרו את לינקולן סנטר, גם בכוח אם צריך, ומשטרת ניו יורק כבר נערכה בהתאם. ההנהלה מצדה איימה לפטר את העובדים ולשכור חדשים במקומם. תחת משבר כלכלי חמור התבצרו הצדדים בעמדותיהם. האם כניסתו של בורר חיצוני תאפשר לבית האופרה לפעול בכל זאת כמתוכנן גם בעונה הקרובה?

סיכמנו את כל מה שצריך לדעת על המאבק עד כה, ונראה שזו אופרה עם סוף טוב, בינתיים:

האיגודים המקצועיים דורשים כבר חודשים שבית האופרה יחשוף את ספרי החשבונות שלו בפניהם, כדי שיוכלו לראות אם אכן דרישת ההנהלה לבצע קיצוצי שכר הינה מוצדקת. לאור סירובה של ההנהלה לחשוף את המידע, הודיעו האיגודים שאין בכוונתם להאריך את חוזי ההעסקה לקראת העונה הקרובה, מה שהטיל צל כבד על עתידו הקרוב של בית האופרה.

בשבת בערב לפני כשבועיים (2 באוגוסט), הסכימו המטרופוליטן אופרה ושניים מהאיגודים שפועלים בו על הארכה בשבוע של החוזה הקיים, כך שאנליסט כלכלי, שאינו צד במאבק, יוכל לבצע חקירה בנוגע למצבו הפיננסי של המט. את ההכרזה ביצעו שלושת הצדדים הנושאים ונותנים: המט, איגוד הרקדנים, ואיגוד הנגנים. יוג'ין קיילין שמבצע את החקירה הוא אנליסט פיננסי מחברת קיי-פי-אס.

יום רביעי, 6 באוגוסט 17:00: המט תולה את החובות הגדולים שאליו נקלע במיעוט תורמים

מתברר שהגירעון הכלכלי של המט יהיה גדול אפילו יותר מזה שעליו דווח בשנה שעברה – 2.8 מיליון דולר. אין כאן שום הפתעה, זו הסיבה שבגללה טוען בית האופרה שעליו יהיה לבצע קיצוצים נוספים. לטענת ג'ניפר מאלוני, כתבת ה"וול סטריט ג'ורנל", הסיבה אינה כפי שטענו בשנה שעברה – מיעוט במכירת הכרטיסים. הפעם הם תולים את המשבר שאליו נקלעו במיעוט התרומות שקיבלו.

יום שני, 11 באוגוסט, 13:00: החקירה הכלכלית "עומדת לפני סיום"

הכלכלן שהופקד על החקירה העצמאית של המשבר במט הודיע כי "עבודתו ניצבת לקראת סיום", ושהדיונים שנדחו בעקבותיה בין איגודי העובדים לבין ההנהלה, יתחדשו בקרוב. המט האריך את מועד חתימת החוזה בינו לבין הנגנים, הזמרים, ופועלי הבמה המאוגדים ל-17 באוגוסט. אם עד אז לא יגיעו להסכם שמקובל על שני הצדדים המט מאיים להתקדם בתוכניותיו, תוך שהוא רומז כי אינו שולל את סגירת שעריו בפני עובדיו.

בינתיים החקירה הכלכלית נמשכת, אף שהחוזה בין בית האופרה לבין האיגודים המקצועיים פג כבר לפני יותר משבוע. "אנחנו מצפים לסכם את המשא ומתן שלנו עם האיגודים ומקווים לחתום עליו במועד החדש המקובל", זה כל מה שנמסר מהמט. מהאיגודים נמסר שכבר תקופה ארוכה הם דורשים מהמט שיחשוף את ספרי החשבונות שלו, כדי ללמוד מה עומקו של המשבר, והאומנם הוא מחייב פיטורים של עובדים, כפי שבית האופרה דורש.

יום ראשון, 17 באוגוסט 9:00: מועד פקיעת החוזה מרחף מעל

משא ומתן על חוזה העסקה חדש בין 12 האיגודים המקצועיים לבין המט נפתח מחדש. מועד הדיונים הוארך בשבוע והחוקר הפיננסי החיצוני ממשיך בעבודתו. בינתיים משטרת ניו יורק הציבה בכניסה ללינקולן סנטר חפ"ק נייד וגדרות הוצבו בסמוך, מוכנים לפריסה, כדי למנוע כל נסיונות של התפרעות, אם יהיו כאלה.

יום שני, 18 באוגוסט, 6:20: הושג הסכם

המטרופוליטן אופרה של ניו יורק הודיע כי הגיע להסכם שכר והעסקה חדש עם שניים מהאיגודים הגדולים שלה: איגוד נגני התזמורת ואיגוד השחקנים והזמרים. המט האריך את החוזה הקיים עם שאר האיגודים עד יום שלישי בחצות כדי לאפשר לאיגוד פועלי הבמה ושאר תשעת האיגודים להמשיך בדיונים. ההפגנות שתוכננו מול המט בוטלו בינתיים. אנו נמשיך לעדכן בהתפתחויות בנושא.