השבוע לפני / הקונצרט הנצפה ביותר בהיסטוריה

1.3 מיליארד צופים ברחבי העולם צפו בקונצרט בשידור ישיר וקבעו שיא היסטורי

השבוע לפני 20 שנה, ב-16 ליולי 1994 באיצטדיון הדודג'רס בלוס אנג'לס, התקיים קונצרט שהועבר בשידור ישיר ל-1.3 מיליארד צופים מכל רחבי העולם והפך לקונצרט הקלאסי הנצפה ביותר בהיסטוריה - "שלושת הטנורים".

ארבע שנים לאחר הופעת הבכורה של השלישייה בהריסות רומא העתיקה, שהביאה להקלטה הקלאסית הנמכרת בכל הזמנים - חברו הטנורים לוצ'יאנו פבארוטי, פלאסידו דומינגו וחוזה קרראס לחברם המנצח זובין מהטה והתזמורת הפילהרמונית של לוס אנג'לס, לתוכנית שכולה אריות אהובות כגון: "Nessun Dorma", "La Donna E Mobile, Granada" לצד שירים פופולאריים כגון "My Way" של פרנק סינטרה. הקונצרט התקיים כמופע הנעילה לגביע העולם בכדורגל של 1994, עובדה שתרמה מאד לחשיפה ולפופולאריות שלו.

עטיפת התקליטור שהוקלט בקונצרט החי בערב הבכורה של שלושת הטנורים. מנצח זובין מהטה על התזמורת  Teatro dell'Opera di Roma. התקליטור זיכה אותם בפרס הגראמי והיה, בזמנו, התקליטור הנמכר ביותר של כל הזמנים.

עטיפת התקליטור שהוקלט בקונצרט החי בערב הבכורה של שלושת הטנורים. מנצח זובין מהטה על התזמורת Teatro dell'Opera di Roma. התקליטור זיכה אותם בפרס הגראמי והיה, בזמנו, התקליטור הנמכר ביותר של כל הזמנים.

פורמט "שלושת הטנורים" המקורי הומצא מלכתחילה בשנת 1990 כקונצרט יחיד שמטרתו הייתה לגייס כסף לקרן המלחמה במחלת הלוקמיה ע"ש הטנור חוזה קרראס. פבארוטי, שראה את הפוטנציאל הכלכלי והשיווקי בפורמט הנוכחי, פנה אל דומינגו וקרראס והציע להם לסייר בכל העולם באותה מתכונת. ההצלחה הכלכלית לא איחרה לבוא: שכרו של כל אחד מהם עמד לפי ההערכות על כמיליון דולר לקונצרט - חצי מיליון דולר עבור הופעה, והחצי השני עבור תמלוגים להקלטה, או כפי שניסח זאת פבארוטי: "זה כסף טוב, הא? בשם אלוהים זה כסף טוב!"

הסיפור האמיתי מאחורי שיתוף הפעולה המפורסם התרחש כמה שנים קודם לכן: דומינגו וקרראס היו יריבים מרים עד לסוף שנות ה-80. ליריבות זו היו שתי סיבות עיקריות: האחת - העובדה ששניהם היו טנורים ספרדים בעלי קריירה עולמית. השנייה - מקום היוולדם הספציפי של כל אחד מהם. קרראס נולד בחבל קטאלוניה ואילו דומינגו היה יליד מדריד. האיבה המפורסמת בין המדרילנייוס (בני-מדריד) לבין הקטאלונים זלגה לא רק למישור הפוליטי, אלא גם לתחומים אחרים, לרבות כדורגל (היריבות המפורסמת הקיימת עד היום בין קבוצות ברצלונה וריאל מדריד). בחוזי ההופעות של כל אחד מהם היה כלול סעיף שהתנה את השתתפותו של כל אחד מהם באי-השתתפותו של האחר.

בשנת 1987 פגש קרראס יריב קשה מדומינגו - מחלת הלוקמיה. האבחון תפס אותו בהפתעה גמורה, שהפכה בהמשך למאבק ארוך ומלא ייסורים שכלל בין היתר גם השתלת מח-עצם. קרראס, שלא היה מסוגל להמשיך בקריירה שלו בנסיבות הללו, ואף שהיה בעל ממון ניכר - היה על סף פשיטת רגל בשל היוקר והתכיפות של הטיפולים. כשהגיע לסף יכולתו הכלכלית, גילה במדריד את קרן "Hermosa", שכל מטרתה הייתה תמיכה בחולי לוקמיה. הקרן סייעה לו לשאת בהוצאות הטיפול שהביאו בסופו של דבר להבראתו המלאה. הטנור, שהיה אסיר תודה לקרן על תמיכתה הנדיבה בו, ביקש להצטרף אליה כשגריר, וכשעיין באופן מקרי בכמה ממסמכיה, גילה את זהותו של הנשיא המייסד שהיה גם התורם הגדול ביותר של הקרן: יריבו המושבע, פלאסידו דומינגו.

המפגש בין השניים זכור כאירוע היסטורי - קרראס הגיע לאחת מהופעותיו של דומינגו במדריד, קטע בנימוס את הקונצרט וביקש לרגע את סליחתו של הקהל. הוא עלה לבמה וכרע על ברכיו לעיני אולם מלא, הודה לדומינגו והתחנן בפניו שיסלח לו - דומינגו עזר לו לקום והעניק לו חיבוק גדול וארוך שסימן את תחילת החברות הקרובה ביניהם. מאוחר יותר, כאשר נשאל דומינגו בראיון לסיבה שבגינה הקים את הקרן, ועזר לאמן היחיד בעולם שהיה מתחרהו הישיר, ענה: "עולם האופרה לא יכול להרשות לעצמו לאבד קול כזה".