חדשות / פסטיבל ותזמורת חדשים בישראל

מרכז "אלמא" לאמנויות משיק פסטיבל חדש ותזמורת שנוסדה במיוחד לכבודו

פסטיבל "ימי מוצרט", שנוסד בגרמניה בשנת 1997 ומתקיים מידי שנה בקרבת יום הולדתו של מוצרט, יתקיים השנה בפעם הראשונה בישראל. במהלך שלושת ימי הפסטיבל תוצג תוכנית רבת השראה ומגוונת בת 28 קונצרטים, הרצאות וסדנאות. מאחורי התוכנית האמנותית עומדים: המנהל המוסיקלי, צבי מניקר (פרופסור באקדמיה למוסיקה בהנובר, גרמניה), יוהנס ארקס, המנהל המוסיקלי של הקרן הבינלאומית לקידום התרבות במינכן, והיועץ למוסיקה קלאסית של מרכז אמנויות אלמא, טיבי צייגר.

במסגרת הפסטיבל תנגן תזמורת מוצרט הישראלית שנוסדה במיוחד עבורו, את התזמורת יוביל מת'יו טרסקוט, הכנר הראשי של התזמורת הנודעת Orchestra of the Age of Enlightenment. חברי התזמורת, ברובם ישראלים המתגוררים בארץ ובאירופה, ינגנו בכלי התקופה ובסגנון קאמרי אמיתי, ללא מנצח. ביצירות המקהלתיות תצטרף לתזמורת המקהלה הקאמרית של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

פסטיבל "ימי מוצרט באלמא" הינו פרי שיתוף פעולה בין הקרן הבינלאומית לקידום התרבות, שנוסדה ב-1995 על ידי היזם אריך פישר לבין מרכז "אלמא" לאמנויות. שיתוף פעולה זה נועד לקדם את ההבנה בין עמים וארצות, ולחזק במיוחד את קשר הידידות בין גרמניה לישראל.

אולם הקונצרטים "אלמא" בזכרון יעקב. צילום: יח"צ

אולם הקונצרטים "אלמא" בזכרון יעקב. צילום: יח"צ

אירוע הפתיחה של הפסטיבל: "ההכתרה" - היצירה המרכזית בקונצרט הפתיחה היא מיסת "ההכתרה" של מוצרט ק. 317, מיצירותיו הידועות ביותר של המלחין. זו יצירה חגיגית ורבת משתתפים הכוללת מקהלה, תזמורת וסולנים. יצירה נוספת בתכנית היא קונצ'רטו לשני פסנתרים ק. 365, עם הסולנים מלקולם בילסון וצבי מניקר בפסנתרי פטישים.

אירוע הסיום של הפסטיבל: "דוד חוזר בתשובה" - במרכזו תבוצע הקנטטה "דוד חוזר בתשובה" ק. 469 של מוצרט, יצירה נדירה על בימות הקונצרטים, ומבוססת ברובה על המיסה בדו מינור הפופולארית של המלחין.