הסיכוי של מוזיקאים להתחרש - גדול פי ארבע

אימג'בנק\GettyImages

מחקר רפואי טוען שחשיפה ממושכת למוזיקה ולצלילים עשויה להוביל להתחרשות

הסיכון של מוזיקאים להפוך לחירשים גדול פי כארבעה ביחס לשאר האוכלוסייה, בשל החשיפה החוזרת לצלילים, כך פורסם במחקר רפואי חדש. נוסף על כך, למוזיקאים מקצועיים יש סיכוי שגדול ב- 57% לסבול מרעשים וצפצופים מדומיינים (טיניטוס), בין אם הם נגנים בתזמורת או בלהקת רוקנרול. המחקר, אשר פורסם בכתב העת הרפואי "Occupational Health and Environmental Medicine" התבסס על נתוני ביטוח-בריאות של 7 מיליון בני-אדם בגרמניה.

חלקם של המוזיקאים מתוך קבוצת המבוטחים אשר סבלו מבעיות שמיעה היה גדול פי 2.6 מחלקם הכולל של מוזיקאים באוכלוסיה. גם כשגילם של הנדגמים נלקח בחשבון, נמצא שסיכויים של המוזיקאים לסבול מבעיות שמיעה גדול כאמור פי ארבעה. חירשות יכולה להיגרם בשל היחשפות חד פעמית לצליל חזק מאד (כמו פיצוץ), אך מסתבר שהיא יכולה להתפתח באופן הדרגתי בשל חשיפה חוזרת לצלילים בעוצמה מתונה. לדברי החוקרים, התוצאות מדגישות את החשיבות של נקיטת צעדים להגנה על יכולת השמיעה של מוזיקאים.

הנתונים הרפואיים עד היום הצביעו על השלכות מזיקות של חשיפה ממושכת לרעש תעשייתי, אך חשיפה לצלילים נתפסה בידי חוקרים רבים כלא מזיקה, ומספר מחקרים אף הצביעו על האפשרות שחשיפה ממושכת למוזיקה משפרת את יכולת ורגישות השמיעה - טענה שהופרכה בידי המחקר הנוכחי: "הנתונים שאנו מציגים מעלים כי בקרב מוזיקאים מקצועיים, הסיכון שכרוך בחשיפה ממושכת למוזיקה גובר על הפוטנציאל לתועלת אפשרית שהוצג בידי חוקרים אחרים".

"מספרם הגדול של העוסקים במוזיקה בצורה מקצועית, והיקף הסבל שכרוך בתוצאה - פגיעה באיכות החיים ואובדן יכולת העבודה, מלמדים שאובדן שמיעה בקרב מוזיקאים הינה בעיה בעלת חשיבות ציבורית גדולה", כותבים החוקרים. הם מציעים שמוזיקאים יהיו עירניים לעוצמת המוזיקה שאליה הם נחשפים - באמצעות מוניטורים המודדים את העוצמה, וכן הם מעודדים מוזיקאים לעבור בדיקות שמיעה תקופתיות. בנוסף, מומלץ לנגנים לעבוד עם אטמי אוזניים יעודיים, שמותאמים על פי הכלי שעליו הם מנגנים ועל פי מיקומם לצד כלי נגינה אחרים בתזמורת.