חדשות / המנצח סייג'י אוזאווה חוזר אל הפודיום

סייג'י אוזאווה מנצח על הסימפוניה מס' 1 של ברהמס בקרנגי הול עם תזמורת סאיטו קינן. צילום: אימג'בנק\GettyImages

המנצח היפני בן ה-78, מגדולי המנצחים של ימינו, החלים ממחלת הסרטן ויחזור אל הפודיום עוד הקיץ

בשורה משמחת לחובבי המוזיקה הקלאסית בעולם: המנצח היפני סייג'י אוזאווה הודיע באחרונה כי החלים ממחלת הסרטן ויחזור אל הפודיום. אוזאווה בן ה-78 אובחן כחולה בסרטן הוושט בינואר 2010, עבר ניתוח בגב התחתון בשנה שלאחר מכן, וסבל מהתקפים מרובים של דלקת ריאות שמנעו ממנו לעבוד עד אמצע 2013.

"זה שמישהו כמוני, שסבל ממחלה קשה ועבר ניתוח, יכול לדבר כבדרך אגב על מוות הוא הוכחה לכך שהתאוששתי לגמרי", אמר במסיבת עיתונאים. "או זה, או שאני ממש מטומטם - אך בבקשה חישבו עליי כעל מישהו מאושש ופעיל". בהיותו ידוע כמי שמשתמש בכל גופו בשעת ניצוח, אוזאווה משך ביקורות מעורבות מצד מבקרים בעניין סגנונו הדרמטי. פעם אחת אפילו פצע עצמו במהלך קונצרט, אך שיערו הסבוך וחיוכו מקסימים את הקהל, במיוחד בארצות הברית שם הוא נחשב לבן בית.

בעודו סטודנט, זכה במספר תחרויות ניצוח והוזמן לשמש כעוזרו של הרברט פון קאראיאן בברלין. מאוחר יותר גם משך את תשומת ליבו של לאונרד ברנשטיין, שהזמין אותו לשמש מנצח-עוזר בפילהרמונית של ניו יורק.  הוא הספיק לנצח על כמה תזמורות אמריקניות עד שהוזמן בשנת 1964 לנצח לראשונה על התזמורת הסימפונית של בוסטון, וב-1973 כשהוא בן 38, החל סייג'י אוזאווה את כהונתו ארוכת השנים כמנהל המוזיקלי של התזמורת - תפקיד בו החזיק 29 שנים (יותר מכל מנצח אחר בקורות התזמורת).

מייקל שטיינברג, שהיה מבקר מוזיקה בבוסטון גלוב, סיפר שבהופעת הבכורה של המנצח הצעיר בבוסטון, חש בעשיית המוזיקה שלו "סוג של קלילות וחן, אך מעל לכל, כישרון פיזי לניצוח, ששום מנצח אחר לא ניחן בטוב ממנו".

צפו באוזאווה מנצח על הפילהרמונית של ברלין בסרנדה למיתרים של צ'ייקובסקי:

תקופתו בבוסטון זכורה כאחת התקופות הטובות והיציבות ביותר של התזמורת, ובשנת 2002 קיבל על עצמו את משרת המנהל המוזיקלי באופרה הממלכתית של וינה, תפקיד בו החזיק עד גילוי מחלתו בשנת 2010.

סייג'י אוזאווה ינצח בקיץ הקרוב על קונצרט בפסטיבל סאיטו קינן-מאטסומוטו (אותו ייסד לפני 23 שנים) ועל האופרה "ביאטריס ובנדיקט" מאת הקטור ברליוז בשנה הבאה.