היהודי קיריל פטרנקו: המנצח הבא של הפילהרמונית של ברלין

המנצח הרוסי-יהודי קיריל פטרנקו. צילום: Victoria Bonn-Meuser/dpa

פטרנקו, בן ה-43, נחשב לאחד המנצחים המבטיחים בעולם המוסיקה; ואף שנולד ברוסיה הוא נחשב למי שהתחנך על המסורת המוסיקלית הגרמנית

קיריל פטרנקו הוא המנצח הראשי והמנהל האמנותי הבא של התזמורת הפילהרמונית של ברלין. ברוב קולות הכריעו אתמול נגני התזמורת כי פטרנקו ישמש כמאסטרו הבא שלהם. פטרנקו, בן 43, יחליף בתפקיד את סר סיימון ראטל שהודיע כי ירד מהפודיום באוגוסט 2018.

פטרנקו הוא אמנם דמות שאינה כה מוכרת, אבל הוא אחד המנצחים הצעירים המוערכים ביותר שפועלים כיום בגרמניה. הוא חיזק את מעמדו באופרה הממלכתית של בוואריה שבמינכן, והלהיב את הקהל בביירוית כשניצח על מחזור הטבעת של ואגנר.

פטרנקו, המנצח היהודי הראשון של התזמורת, הוא יליד אומסק שברוסיה, ומשמש כרגע כמנהל המוסיקלי של בית האופרה הלאומי של בוואריה, הוא בנו של כנר. בצעירותו למד פסנתר ואת רסיטל הבכורה שלו ניגן בגיל 11. בגיל 18 הוא ומשפחתו היגרו לאוסטריה, שם ניגן אביו בסימפונית של וורארלברג, שם סיים גם פטרנקו גם את חינוכו המוסיקלי הפורמלי. הוא המשיך את לימודיו הגבוהים באוניברסיטה למוסיקה של וינה, ובין מוריו נמנו מיונג-וון צ'אנג, אדוארד דאוונס וסמיון ביצ'קוב.

את בכורת הניצוח שלו קיים פטרנקו ב-1995 בוורארלברג בהפקה ל"בואו נעשה אופרה" של בנג'מין בריטן. בין 1999-1979 הוא היה מנצח ראשי של כנסיית וולקסופר בווינה, מאוחר יותר שימש כמנהל המוסיקלי של בית האופרה הלאומי של חבל הסודטים, ושל בית האופרה של מיינינגן , שם ניצח ניצח לראשונה על אופרות של טבעת הניבלונגים של ואגנר, בין השאר. בין 2007-2002 שימש פטרנקו במנהל המוסיקלי הראשי של בית האופרה קומישה בברלין, ומאוקטובר 2010 הוא ניצב על הפודיום בבוואריה.

"אני לא יכול לתאר המלים את תחושתי – אופוריה, אושר גדול, יראת כבוד וחוסר יכולת להאמין. אני מודע לכובד האחריות והציפיות העצומות ממני, ואעשה ככל יכולתי כדי להיות ראוי לעמוד בראש התזמורת היוצאת מן הכלל הזאת. עם זאת, מעל הכל, אני מצפה לרגעים מרובים של אושר אמנותי בעת העשייה המוסיקלית שלנו המשותפת שלנו, שישמשו כתגמול על העבודה הקשה שאנחנו מתכוונים להשקיע כאן, ושימלאו את חיי האמנים ששותפים לה באושר".
סר סיימון ראטל, המנצח היוצא אמר: "אני מעריץ את קיריל פטרנקו מזה שנים רבות ואני מאושר מכך שהוא נבחר למחליף שלי בתזמורת המופלאה הזאת. אני מברך את התזמורת על בחירה כה מושכלת".

אולריך קנורצר ופטר ריגלבאואר, חברי הוועד המנהל של התזמורת, אמרו: "אנחנו מאושרים מאוד שקיריל פטרנקו קיבל את את הבחירה שלנו בו כמנצח הראשי הבא של התזמורת. כולנו ציפייה לקראת העתיד המוסיקלי המשותף שלנו ואנו בטוחים בהצלה של התזמורת".

מרטין הופמן, מנכ"ל התזמורת, הוסיף: "אני מלא סיפוק מתהליך הבחירה, ומוסר לקיריל פטרנקו ולתזמורת כולה את איחולי הלבביים".

פטרנקו ניצח על הפילהרמונית הישראלית מספר פעמים בשנים האחרונות, וכמה מבני משפחתו מתגוררים בישראל.

צפו בקיריל פטרנקו והפילהרמונית של ברלין בקטע מתוך "פואמת האקסטזה" של סקריאבין: