חדשות / האם ולדימיר פוטין מתכנן לרכוש את הוילה השווייצרית של המלחין סרגיי רחמנינוב?

בראיון לעיתון "איזווסטיה", טוען שר התרבות הרוסי ולדימיר מדינסקי כי קבוצה אנונימית של אנשי-הון רוסים הגישה הצעה בגובה 19 מיליון דולר עבור הנכס, בעקבות הוראה ישירה מהקרמלין מחודש נובמבר 2013

Vila Senar, בית הנופש של סרגיי רחמנינוב ליד אגם לוצרן, שווייץ. צילום: בירגיט רפאייזן

הוילה השוויצרית של המלחין סרגיי רחמנינוב ממוקמת ליד אגם לוצרן, וכוללת לפי הדיווחים, ארכיון של זכרונות ויצירות מאוחרות פרי עטו של המלחין הרוסי. רחמנינוב, שנהג לבלות את תקופות הקיץ בוילה בשנות ה-30, הלחין שם כמה מיצירותיו המפורסמות ביותר, כולל הרפסודיה על נושא פגניני, ואף ביקש להיקבר שם בסופו של דבר - תוכנית שלא יצאה לפועל בשל פרוץ מלה"ע ה-2.

התעניינותו של פוטין בנכס החלה בעקבות פגישה עם הפסנתרן הרוסי דניס מאטסוייב באוקטובר אשתקד, בה דיברו על רכישה אפשרית והפיכת המתחם ל"אתר מורשת רוסית". ב-17 בנובמבר, הורה פוטין לפקידי ממשלו להכין דו"ח רשמי לקראת רכישה אפשרית של הוילה.

"אם הנכס יהיה בבעלות רוסיה, הוא יהפוך למקום עלייה לרגל", אמר מאטסוייב בראיון לניו יורק טיימס. "המקום יתאים מאוד לקונצרטים, כתות אמן, תחרויות ומוזיאון כמובן". השגרירות הרוסית בשווייץ, הוציאה גם היא הודעה לתקשורת בה היא קוראת לממשלת שוויץ להכריז על המתחם "כאתר זכרון היסטורי".

הנכס, המכונה Villa Senar, מוערך בכ-18 מיליון פרנקים (מעל 20 מיליון דולר), וכולל בין היתר גם את פסנתרו של המלחין המנוח.

הפסנתרן דניס מצוייב מנגן על פסנתרו של סרגיי רחמנינוב, ב-Villa Senar

הפסנתרן דניס מצוייב מנגן על פסנתרו של המלחין המנוח, ב-Villa Senar. צילום: Priska Ketterer