חדשות / סיימון ראטל מונה למנהל המוסיקלי של הסימפונית של לונדון

הציפייה העיקרית מהמנצח בן ה-60, היא כי יהיה מעורב יותר בעשייה המוסיקלית ובתוכניות לעתיד

המנצח סיר סיימון ראטל מונה אתמול למנהל המוסיקלי החדש של התזמורת הסימפונית של לונדון. הוא יחליף בתפקיד את ואלרי גרגייב.

ראטל בן ה-60 יהיה נוכח יותר בחזרות התזמורת, ויגוון יותר את הרפטואר שלה. רבים רואים במינוי צעד חשוב אחרי שבמשך שנים נוהלה התזמורת ב"שלט רחוק" בשל עיסוקיו המרובים של גרגייב. עם זאת הבהיר ראטל כי ימשיך להתגורר עם משפחתו בברלין.

בהודעה לעיתונות מסרה התזמורת כי ראטל ייכנס לתפקידו בספטמבר 2017 ובכך ישמש בתפקיד המנצח הראשי בעקבותיהם של אנדרה פרווין, מייקל טילסון תומאס, סיר קולין דייוויס וואלרי גרגייב. כמנהל מוסיקלי הוא יהיה מעורב בכל היבט של עבודת התזמורת הסימפונית של לונדון; וכן ישמש כדובר נלהב המדגיש את חשיבותם של המוסיקה הקלאסית והחינוך המוסיקלי.

לאחר ההכרזה על מינויו אמר ראטל כי "במשך העבודה שלי עם התזמורת הסימפונית של לונדון בשנים האחרונות הבחנתי כי למרות ההיסטוריה המזהירה וארוכת השנים שלה, חבריה כמעט שאינם שוקעים בעבר המפואר. במקום זאת, באופן מרענן למדי, הם מדברים על העתיד: במה הם יוכלו לחדש, מה יוכלו לשפר, כיצד יוכלו להגיע לעוד אנשים ועוד מעורבות בקהילה.
"במובנים של הצטיינות מוסיקלית, זה ברור שהשמים הם הגבול; אך לא פחות חשוב, מבחינת התפישה המנחה את התזמורת, חבריה שואפים באופן תמידי להיות תזמורת של המאה ה-21. אנחנו חולקים חלום שבו הופעה על הבמה, הוראה ולימוד הם מרכיבים בלתי נפרדים, כשבמרכז ניצב הרצון להפיץ באופן הרחב ביותר את האמנות שלנו. אני לא יכול לחשוב על דרך טובה יותר, או מלאת השראה יותר, להעביר בה את השנים הבאות שלי, ואני מרגיש בר מזל על כך שזכיתי להימנות על משפחת התזמורת הסימפונית של לונדון".

סיימון ראטל פרש את חזונו בדבר הנגשת המוסיקה הקלאסית לכל חלקי העולם, עם דגש על העברתה למאזינים צעירים וילדים במרכז. הוא קרא לפיתוח של סטנדרטים חדשים שיאפשרו לכל אדם להיחשף למוסיקה ברמה גבוהה. זה מתחיל, הוא ציין, בכך שכל המוסיקאים יהיו מעורבים בהלחנה, אלתור, חניכה וכמובן בהופעה לפני קהל; ושהיצירה של מוסיקה חדשה תעמוד במרכזו של המהלך – בעבודה עם מלחינים ומורים מובילים; הוא הביע תקווה שמינויו יוביל לשיתופי פעולה בין לונדון לבין מסגרות מוסיקליות בכל רחבי המדינה, וכך יהפכו את בריטניה למובילה עולמית בכל הקשור למוסיקה אמנותית.

סיימון ראטל משמש כיום כמנצח הראשי והמנהל האמנותי של הפילהרמונית של ברלין, תפקיד שאותו הוא ממלא מאז 2002. הופעתו הראשונה עם התזמורת הסימפונית של לונדון היתה באוקטובר 1977, בגיל 22. הוא ניצח על התזמורת בטקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בעיר ב-2012 ולאחרונה, בינואר השנה, העניק עם התזמורת שתי הופעות מיצירות שומאן, סטרווינסקי, ווברן, ברג וליגטי, במרכז ברביקן בעיר.

לנוקס מקנזי, יו"ר התזמורת אמר כי הוא "נרגש מכך שסיר סיימון ראטל קיבל את הזמנתנו להוביל את התזמורת אל עבר העתיד. בשם כל חברי התזמורת אנחנו מברכים אותו על כניסתו לתפקיד המנהל המוסיקלי ברגע כל כך חשוב בהיסטוריה של הסימפונית של לונדון. אני גם רוצה להביע את תודתנו מקרב לב לוואלרי גרגייב ששימש בתפקיד מאז 2007, ושמסיים את תפקידו בסוף שנה זו".

קתרין מקדואל, מנכ"לית התזמורת אמרה כי "זהו חלום שמתגשם, להחזיר את סיימון ראטל למולדתו, כדי שיוכל להוביל את שורת המוסיקאים המעולים שכובשים את כיסאות התזמורת. אנחנו מצפים לפרק חדש של יצירה מוסיקלית שאפתנית, שתגיע אל כל הקהילות שאותן אנחנו משרתים, ותיגע בחייהם של אנשים רבים באמצעות כוחם של צלילים".

סיר ניקולאס קניון, מנכ"ל מרכז ברביקן, אמר כי "אנחנו מאושרים לקבל את פניו של סיר סיימון ראטל לסימפונית של לונדון, תזמורת הבית שלנו מאז שהמרכז נפתח. הימצאותה של תזמורת ברמה בינלאומית שכזו, בלבו של מרכז לאמנות ברמה בינלאומית כמו שלנו, משרתת קהל עצום ומגוון של מאזינים מלונדון וממקומות רבים אחרים, והיא חלק בלתי נפרד מההצלחה של הברביקן. אנחנו מצפים לתקופה חדשה, מרובת התפתחויות מרגשות ושיאים מוסיקליים חדשים עם כניסתו של סיימון ראטל לתפקיד".