חדשות / המנצח להב שני ינהל את הפילהרמונית של רוטרדם

המנצח להב שני. צילום: יח"צ

רק בן 27. רק לפני חודשיים הופיע עם התזמורת הפילהרמונית של רוטרדם. אתמול הכריזו עליו בתור המנצח הראשי החדש שלהם החל מעונת 2019-2018.

כנראה שזאת הייתה אהבה ממבט ראשון. כשהופיע להב שני (בתור מנצח ובתור פסנתרן) עם התזמורת הפילהרמונית של רוטרדם ביוני האחרון, הוא זכה ליחס חם ואוהד, הן מהקהל הן מנגני התזמורת: "קיבלתי הכל, ואף מעבר לזה – גיליתי שוב ושוב שאפשר להרחיק לכת ביחד. האפשרויות אין-סופיות. אי אפשר לבקש משהו טוב יותר מזה בתור מנצח... התזמורת הזאת מיוחדת, שונה מכל השאר. זאת תזמורת שלא מפחדת לקחת סיכונים – אני חושב שזאת הסיבה שיש כזאת כימיה בינינו".

חודשיים בלבד לאחר מכן, בחרו בו חברי התזמורת פה אחד למנצח הראשי שלהם, שימשיך את דרכו של יאניק נזה סאגאן (שבו, אגב, "התאהב" כבר לפני כמה שנים).

"...בפעם הראשונה שהייתי פה, בהפסקה של החזרה הראשונה, התקשרתי מחדר ההלבשה לארוסתי. אמרתי לה: 'אולי לא כדאי שאדבר על זה, אולי אפילו לא כדאי שאחשוב על זה, אבל אני ממש מקווה שיבקשו ממני להיות המנהל המוסיקלי שלהם. אני כל כך אשמח'. מעולם לא אמרתי משהו דומה לזה לפני כן, אבל לא יכולתי להסתיר את הרגשות שלי". כך אמר בריאיון לתזמורת.

נדמה שלכל מקום שלהב הלך, הוא תמיד רצה יותר. תמיד שאף להשיג עוד משהו. לנסות. להתנסות. הוא מעיד על עצמו שמוסיקה תמיד הייתה כמו "שפת אֵם" בשבילו.  אמנם שיעור הפסנתר הראשון הרשמי שלו היה "רק" כשהיה בן 6, אך למעשה כבר בגיל 3 או 4 החל לנגן, ואף לשיר, לצד טובי זמרי האופרה – בקלטות הוידאו שצפה בהן בביתו.

שנים אחר כך, כשכבר היה בתיכון והכיר את כל הסימפוניות – זה לא הספיק לו. הוא רצה להכיר אותן טוב יותר, מבפנים, לנגן אותן. אז הוא בחר לנגן בקונטרבס. בתוך כמה חודשים, הוא כבר ניגן את הסימפוניה החמישית של בטהובן. אבל גם זה לא הספיק לו. הוא התקדם להיות נגן הקונטרבס המוביל בתזמורת. וגם זה לא הספיק לו. "לעתים קרובות הגיע אלינו מנצח שנתן לי את ההרגשה שאני הייתי עושה את הדברים אחרת". וכך החל הרומן עם הניצוח. ומכאן – ארוכה היריעה...ברלין. זכייה בתחרות הבינלאומית ע"ש מהלר. ניצוח על תזמורות כמו בירמינגהאם, הפילהרמונית הישראלית, הפילהרמונית של לוס אנג'לס והפילהרמונית של וינה. מנצח אורח ראשי של התזמורת הסימפונית של וינה (לשנה הקרובה). ועכשיו, עם המינוי הזה, להב כובש עוד פסגה. והיד עוד נטויה.

צפו בסרטון ההכרזה של התזמורת על מינויו של המנצח הישראלי.

ומה הוא מתכנן?

"כמה שיותר דברים מגוונים –אני לא רוצה להגביל את עצמי". פרוקופייב, מהלר, וגנר, אך גם מוצרט. מוסיקה קאמרית עם נגנים מהתזמורת ("כדי להכיר אותם טוב יותר"), לנצח מעמדת הפסנתר מדי פעם, כמו בקונצרט הראשון שלו עם התזמורת הזאת ("וזה גם אימון טוב בשבילם – לנגן עם מישהו שלא מנצח כל הזמן"), ומי יודע מה עוד... השמיים הם הגבול.

אז כנראה שללהב שני יש עכשיו שתי ארוסות.
שיהיה במזל טוב.